herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Odkrywamy zakątki Powiatu Dzierżoniowskiego

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

W Powiecie Dzierżoniowskim pogoda wciąż zaskakuje i niskie temperatury nie dają o sobie zapomnieć, jednak dla prawdziwych miłośników turystyki to nie problem.

W okolicach znajduje się wiele miejsc które można zwiedzać i które wyglądają pięknie o każdej porze roku.

W naszym regionie jest wiele nieznanych, a przy tym niezwykle interesujących zakątków. Do ich zwiedzania zachęcamy więc nie tylko turystów, ale także wszystkich mieszkańców powiatu. Dzisiaj szczególnie polecamy kilka miejsc, które zwiedzić można samemu bądź z rodziną. Do wycieczki niezbędne będą więc jedynie dobre obuwie i humor.

Jednym z wielu takich miejsc jest ŚCIEŻKA PRZYRODNICZO-HISTORYCZNA W PIŁAWIE DOLNEJ, której trasa prowadzi przez mało znane lecz urokliwe miejsca. Wycieczkę urozmaicają przystanki historyczne: przy pałacu z XVII w., kościele „czerwonym” i „białym”, a także na dawnym cmentarzu ewangelickim. Jest to trasa dla bardziej wymagających, gdyż jej długość to 6 km, z możliwością wydłużenia o 1,5 kilometra.

Turystów, których interesują odkrycia, zachwyci ŚCIEŻKA PRZYRODNICZO-EDUKACYJNA DOLINA TATARSKA, gdzie sukcesywnie prowadzone są wykopaliska archeologiczne. Ostatnim sensacyjnym odkryciem było tu odnalezienie, prawdopodobnie najstarszego na ziemiach polskich, kościoła.

Są tacy, którzy na łonie natury szukają odpoczynku i wyciszenia, inni pragną przeżyć niezapomnianą przygodę. Odpowiednią trasą dla jednych i drugich jest ŚCIEŻKA PRZYRODNICZO-EDUKACYJNA WZGÓRZA KIEŁCZYŃSKIE. Z uwagi na kamieniste, strome podejście jest to trasa typowo piesza, która pnie się na najwyższe wzniesienie Wzgórz Kiełczyńskich – Szczytna, znajdujące się 466 m n.p.m.

Podziwiając piękno przyrody i oddychając świeżym powietrzem człowiek zapomina o zgiełku codziennego życia. Trasa która będzie idealna dla rodzin z dziećmi to ŚCIEŻKA PRZYRODNICZO-EDUKACYJNA LIGOTA MAŁA – PRZERZECZYN ZDRÓJ. Jest ona bardzo łagodna, a w czasie marszu napotkamy przede wszystkim atrakcyjne kompleksy stawów wraz z żyjącymi w nich zwierzętami, które zachwycą przede wszystkim najmłodszych.

Turystów, którzy są ciekawi pozostałych atrakcji Powiatu Dzierżoniowskiego zapraszamy na stronę pow.dzierzoniow.pl (zakładka „Dla Turysty”) oraz na fanpage @powiatdzierzoniowski.
Wszystkie opisane tam miejsca świetnie nadają się do wspólnych rodzinnych wycieczek, pozwolą też odetchnąć i oderwać się od codzienności.