herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

18 lutego odbyło się kolejne posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Zdjęcie osób siedzących przy stole w sali konferencyjnej

Według informacji przekazanej przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Dzierżoniowie, w ciągu ostatniej doby odnotowano na terenie powiatu 36 nowych zakażeń COVID-19. Według oficjalnych danych od początku pandemii w powiecie dzierżoniowskim zachorowało na koronawirusa w sumie 3220 osób. Z powodu COVID-19 zmarło w łącznie 96 osób, a 3018 osób wyzdrowiało.
Sanepid przekazał również informację o tym, że zakończono proces testowania nauczycieli klas 1-3, nauczycieli przedszkoli oraz opiekunów w żłobkach.
Należy podkreślić, że obecnie stacje sanitarne odnotowują na terenie kraju stopniowy wzrost zachorowań na koronawirusa. Ten trend widoczny jest także na Dolnym Śląsku oraz w powiecie dzierżoniowskim.

Z informacji przekazanych przez prezesa Szpitala Powiatowego w Dzierżoniowie wynika, że na tak zwanym oddziale covidowym obecnie zajętych jest 18 łóżek z 29 dostępnych na oddziale. Placówka prowadzi obecnie szczepienia nauczycieli. W sumie szpital wykonał już ponad 2 tysiące szczepień przeciwko COVID-19.

Według raportu przedstawionego na posiedzeniu przez przedstawicieli Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Dzierżoniowie, funkcjonariusze tej jednostki prowadzą obecnie przede wszystkim monitoring sytuacji na rzekach w związku z roztopami.

Natomiast funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Dzierżoniowie koncentrują się między innymi na kontrolach osób poddanych kwarantannie, kontroli obiektów i pojazdów transportu zbiorowego. W razie takiej konieczności nakładane są mandaty karne lub udzielane są pouczenia. Policjanci są wspierani w działaniach przez żołnierzy Wojska Polskiego.

W spotkaniu wzięli udział także przedstawiciele POZ z terenu Powiatu Dzierżoniowskiego. Poinformowali oni między innymi o tym, że proces szczepień przebiega bez zakłóceń. Pojawiły się także rozwiązania w zakresie wykorzystania dawki szczepionki w przypadku, gdy ktoś nie zgłosi się na pierwsze lub drugie szczepienie. Alternatywne rozwiązanie obejmuje jednak tylko osoby z grupy powyżej 70 roku życia.

Organizatorem spotkania w ramach Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego jest Wydział Bezpieczeństwa i Spraw Obywatelskich.