herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Prezes podjął decyzję w sprawie ortopedii

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Od 1 listopada w Szpitalu Powiatowym w Dzierżoniowie sp. z o.o. nie będzie oddziału ortopedycznego, ale kwota 2,6 mln zł przeznaczona na jego działalność zostanie w placówce. Pozwoli to zapewnić bezpieczeństwo medyczne pacjentom i stabilność finansową placówce.

W piątek 16 października prezes Szpitala Powiatowego w Dzierżoniowie sp. z o.o. Maciej Smolarz podpisał z Narodowym Funduszem Zdrowia aneks do umowy na realizację świadczeń medycznych. W ten sposób zakończyły się negocjacje dotyczące m.in. oddziału ortopedycznego.

W efekcie negocjacji od 1 listopada br. oddział przestanie istnieć, ale 75% środków z jego działalności zostanie przeniesionych na oddział chirurgiczny, a 25% na oddział okulistyczny.

Dla pacjentów oznacza to, że 75% usług wykonywanych do tej pory na oddziale ortopedycznym będzie realizowanych nadal, ale w ramach oddziału chirurgicznego. Będą to głównie zabiegi urazowe.

Pacjenci stracą natomiast ok. 25% usług ściśle ortopedycznych, które mogły być wykonywane tylko na ortopedii. Nie będą mogli tych skomplikowanych, planowych zabiegów otrzymać na miejscu.

Zyskają natomiast pacjenci okulistyki, ponieważ dzięki przesunięciu 25% środków na ten oddział będzie można wykonać ok. 300 zabiegów usunięcia zaćmy.

Powodem podjęcia takiej decyzji był bardzo niski kontrakt na ortopedię, który od powołania oddziału w 2012 roku przyniósł już 3,5 mln zł straty (ok. 1,2 mln zł rocznie). Utrzymywanie takiej sytuacji – przy braku możliwości zwiększenia kontraktu przez NFZ – mogło w dalszej perspektywie zagrażać całemu szpitalowi.

Sprawa ortopedii była przedmiotem dyskusji radnych powiatowych podczas sesji w dniu 29 września i 1 października, po których Zarząd Powiatu ponownie przeanalizował całą sytuację, wyjaśnił pojawiające się wątpliwości i na koniec dał prezesowi zielone światło do podpisania aneksu.

Czytaj też Komunikat Zarządu Szpitala