W 2025 r. Program integracji społecznej i obywatelskiej Romów w Polsce na lata 2021-2030 oferuje dotacje na projekty z zakresu edukacji, mieszkalnictwa oraz innowacyjnych inicjatyw integracyjnych.
Celem głównym Programu integracji jest zwiększenie poziomu integracji społecznej i obywatelskiej Romów w Polsce. Zadania, poza Romami, powinny obejmować również przedstawicieli społeczności większościowej. Program integracji kładzie szczególny nacisk na szeroko rozumianą edukację, a czynnikiem wspomagającym jest poprawa warunków mieszkaniowych rodzin znajdujących się w najtrudniejszych warunkach lokalowych. Innowacyjne projekty integracyjne są dziedziną obejmującą zadania wykraczające poza dziedziny edukacji i mieszkalnictwa, a służące osiągnięciu celu Programu integracji.
O dofinansowanie zadań w ramach Programu integracji mogą ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego oraz jednostki im podległe (ośrodki pomocy społecznej, szkoły, domy kultury etc.), organizacje pozarządowe, osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego, spółdzielnie socjalne, uczelnie, samorządy gospodarcze, instytucje: kształcenia, badawcze, rynku pracy, zajmujące się poszukiwaniem i upamiętnieniem ofiar totalitaryzmów i inne podmioty działające na rzecz integracji społecznej.
Przy opracowywaniu wniosków aplikacyjnych szczególną uwagę należy zwrócić na:
– konieczność wypełnienia szacunkowych danych statystycznych, dotyczących lokalnej społeczności romskiej – szacunkami takimi dysponują np. ośrodki pomocy społecznej, czy asystenci edukacji romskiej,
– potrzebę przeprowadzania konsultacji z lokalną społecznością, w tym romską oraz starannej weryfikacji zadań remontowych.
– edukację młodzieży romskiej (15-18 lat). Edukacja pozostaje priorytetowym zagadnieniem Programu integracji. Mimo nakładu działań w poprzednich edycjach programu: zajęć wyrównawczych, działań na rzecz wzrostu frekwencji w szkołach, zakupu podręczników szkolnych – średnia ocen uczniów romskich nie wzrosła, a odsetek uczniów „wypadających” z systemu szkolnego na poziomie ponadpodstawowym pozostaje bez zmian i obejmuje niemal całą populację romską w wieku 15-18 lat.
Termin składania wniosków do wojewodów został ustalony na dzień 31 października 2024 r. (data wpływu wniosku do urzędu).
Wszelkich informacji na temat Programu Integracji społecznej i obywatelskiej Romów w Polsce na lata 2021-2030 udziela Pełnomocnik Wojewody ds. mniejszości narodowych i etnicznych Wojciech Skrzypczyk oraz Małgorzata Cebulska Ekspert w Biurze Wojewody– tel. 71 340 69 64, email- program.romski@duw.pl.