herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Przed nami IX Śląski Festiwal Kapusty

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Już w najbliższą niedzielę 6 października spotkajmy się w najpiękniejszym ogrodzie Powiatu Dzierżoniowskiego – Arboretum w Wojsławicach na IX Śląskim Festiwalu kapusty. W tym roku festiwal organizowany jest pod hasłem "Średniowieczne Zmagania".

 

Zabawa strojami i oprawą utrzymana w klimacie średniowiecza, rozpocznie się o godzinie 12:00. Miłośnicy kapusty zebrani w Ogrodzie Botanicznym w Wojsławicach zapoznają się z tradycyjnymi sposobami jej kiszenia, prezentowanymi przez drużyny, które podejmą wyzwanie najszybszego i najdokładniejszego przygotowania, pokrojenia i zakiszenia kapusty w beczkach. Do dyspozycji każdej z drużyn będzie po kilka główek do pokrojenia i kilkadziesiąt kilogramów szatkowanej kapusty. W konkursie kiszenia kapusty weźmie udział dziesięć drużyn: Szkoła z Baśni – Szkoła Podstawowa z Gilowa, Gmina Dzierżoniów – Stowarzyszenie Piława Dolna, Urząd Miasta w Dzierżoniowie, Klub Senior + Pieszyce, Przepiórki – Piława Górna, Sołectwo Kietlin,
Starostwo Powiatowe w Dzierżoniowie, Radni Gminy Niemcza, Kapela Emilia – Krzykosy k. Środy Wielkopolskiej i Drużyna Potwory z Potworowa.

Śląski Festiwal Kapusty to również okazja do wspaniałej zabawy przy dźwiękach muzyki biesiadnej. Na scenie Arboretum w Konkursie Piosenki Biesiadnej „Biesiadowanie w kapuście” zaprezentuje się dziesięć zespołów z terenu Dolnego Śląska. Każdy z nich będzie miał za zadanie wykonać trzy utwory: jedną piosenkę ludową, folkową lub biesiadną, jedną nawiązującą do średniowiecza i jedną nawiązującą do obrzędu kiszenia kapusty, co będzie podkreśleniem charakteru imprezy. Do udziału w konkursie zostało zgłoszonych 35 zespołów, te które zostały zakwalifikowane do konkursu to:

1. Sycowiacy z Sycowa,
2. Olszaniacy z Olszan,
3. Czerwona Kalina z Twardogóry,
4. Malwy z Kuraszkowa,
5. Trzy Dęby z Borówka,
6. Echo Bolków z Bolkowa,
7. Zbytowianki ze Zbytowej,
8. Górzanie z Piławy Górnej,
9. Grodkowiacy z Grodkowa,
10. Waliszowianie z Nowego Waliszowa.

Występy oceniać będzie jury, które weźmie pod uwagę między innymi: dobór repertuaru, umiejętności wokalne, interpretację utworu oraz sposób prezentacji na scenie. Wszystkie zespoły biorące udział w konkursie otrzymają pamiątkowe statuetki, a najlepszy występ zostanie dodatkowo nagrodzony nagrodą pieniężną.
Podczas festiwalu gościnnie wystąpi też Kapela Emilia z Krzykosów k. Środy Wielkopolskiej i zespół Grodzianie z Niemczy.