5 listopada o godzinie 10:00 w Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury odbędzie się konferencja poświęcona tematyce dostępności.
Dostępność prawo czy moda
W Dzierżoniowie, powiecie, województwie, Polsce żyją i funkcjonują osoby z niepełnosprawnościami. Są oni częścią grupy osób o szczególnych potrzebach. Do których zaliczamy : osoby z niepełnosprawnościami, seniorów, osoby na wózkach, nisko i wysoko rosłych, otyłych, kobiet: w ciąży, z małymi dziećmi. A także osoby o czasowych potrzebach np. osoby w „gipsie”. Łączy ich wspólna cecha: nie są w stanie bardzo często samodzielnie załatwić swoich spraw. Są to bariery czy niemożności nie tylko wynikające z ich osobistych przyczyn czy niepełnosprawność.
By temu zaradzić powstała dostępność. Dostępność jest to ciąg najróżniejszych zachowań, czynności, czy wspomaganie różnymi urządzeniami, technologiami, oprogramowaniem oraz przepisami prawa. By te osoby o szczególnych potrzebach (OSP) w tym osoby z niepełnosprawnościami mogły samodzielnie, niezależnie załatwić swoje sprawy. By mogły na równych prawach z innymi, korzystać z obiektów i usług, środowiska, transportu, technologii i systemów informacyjno-komunikacyjnych, itp. Oczywiści są i będą osoby które nie osiągną tej samodzielności. Ale im też należy zapewnić maksymalnie możliwą samodzielność. Tak zrodziła się formalnie idea Dostępności, w 2006 r. w Organizacji narodów Zjednoczonych ( ONZ ) i opisana w KONWENCJI. Polska ratyfikowała ją w 2012 r. Konsekwencją jej było m in. uchwalenie ustaw: o dostępności cyfrowej ( 2019 r.) oraz o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami ( 2019r. ) Od tego momentu dostępność stała się obowiązującym prawem.
Rozróżniamy dostępności:
- cyfrową – m in.: Internet, media społecznościowe, komórki;
- architektoniczną – budynki i ich wnętrze i dojście do nich oraz otoczenie;
- informacyjno –komunikacyjną : jak, kiedy, w jaki sposób przekazujemy informacje i czy w ogóle ona dociera do adresatów – w jakiej formie np. pismo, mowa, dźwięki, audio, video, obraz Polskim Językiem Migowym, komunikacją alternatywną, AAC, braile’m, audiodeskrypcją, napisami itd.
Obowiązek zapewnienia dostępności ma cały sektor publiczny, od samorządów (urzędy, rady, sejmiki itp.), przedszkoli, szkół, przychodni, szpitali, komunikacji, sądów itd. Oraz każdy podmiot finansowany lub współfinansowany przez środki publiczne lub samorządowe w wysokości powyżej 50 % kosztów realizowanego „projektu”. W tym organizacje pozarządowe ( m in. fundacje, stowarzyszenia) otrzymujące dofinansowanie do projektów.
Jest ona, ta dostępność pomimo obowiązywania od ponad pięciu lat, w dalszym ciągu na początku drogi. Zrobiono dużo, mam także świadomość iż nigdy nie będzie w 100-u %. Ponieważ ciągle się rozwijamy, zmieniamy siebie, otoczenie, mentalnie, społecznie, technologicznie. I to jest normalne, istotne jest tylko, byśmy „nie zgubili po drodze dostępności i osób o szczególnych potrzebach. W tym osób z niepełnosprawnościami”
Projekt jest realizowany przez Fundacje Dolnośląski Uniwersytet Niepełnosprawności – „Rok 2024 Rokiem Dostępności”. Uwrażliwia on, przypomina, wskazuje, naucza, co to jest dostępność. Jak ją wprowadzać, by różne działania poprawiły poziom dostępności obiektów, usług, niezależność i samodzielność. Co ona oznacza w praktyce i kogo tak właściwie dotyczy. Ale także edukuje i pokaże jak doprowadzić do realizacji prawa Dostępności.
Projekt składa się z imprez towarzyszących w tematyce dostępności oraz Konferencji w 5 listopada 2024 r.
Kontakt do koordynatora projektu: Tadeusz Skrzypek tel. 601 289 499 mail: skrzypek.tadeusz3@gmail.com
Projekt jest dofinansowany ze środków budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego www.dolnyslask.pl, UMWD, środków PFRON-u, środków fundacji. Uzyskał wsparcie Burmistrza Dzierżoniowa, Banku Spółdzielczego w Dzierżoniowie oraz DOK-u i Portalu DOBA.
Konferencja „Rok 2024 Rokiem Dostępności” odbędzie się 5 listopada 2024 r. (wtorek) w Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury ul. Świdnicka 23 od godz. 10:00 do 13:00, wstęp wolny.