herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Rozpoczęła się Kwalifikacja Wojskowa 2021

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

22 września rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa dla młodych osób zamieszkałych na terenie powiatu dzierżoniowskiego.

W tym roku Powiatowa Komisja Lekarska pracuje w budynku Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie przy ulicy Świdnickiej 38 (II piętro), w godzinach od 15:00 do 18:00. Kwalifikacja wojskowa potrwa od 22 września do 28 października 2021 roku.

Tegoroczna kwalifikacja wojskowa jest dedykowana przede wszystkim mężczyznom z rocznika 2002 oraz urodzonym w 2001 roku, którzy ze względu na szybkie zakończenie kwalifikacji z powodów pandemii w zeszłym roku nie mieli możliwości stawienia się przed Powiatową Komisją Lekarską. Podczas kwalifikacji wzywani są również mężczyźni, którzy nie ukończyli 24 roku życia, a z różnych powodów do tej pory nie dopełnili obowiązku – mówi Grażyna Wójcik, Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie.

Przypominamy, że kwalifikacja wojskowa nie oznacza wcielenia osoby do służby wojskowej, natomiast obowiązkowe jest określenie fizycznej i psychicznej zdolności do czynnej służby wojskowej mężczyzn, którzy osiągnęli wiek pełnoletności. Podczas kwalifikacji określana jest kategoria zdrowia, a osoba stawiająca się otrzymuje wojskowy dokument tożsamości, czyli książeczkę wojskową. Każdy młody człowiek, który otrzymał wezwanie, powinien przybyć na Powiatową Komisję Lekarską z dowodem osobistym, zdjęciem, dokumentem potwierdzającym wykształceniem oraz w przypadku takiej potrzeby również dokumentacją medyczną.

Poniżej przypominamy terminy stawiennictwa dla mieszkańców poszczególnych gmin powiatu:
– Gmina Miejska Dzierżoniów – od 22 września do 1 października 2021 r.,
– Gmina Bielawa – od 4 października do 8 października
– Gmina Wiejska Dzierżoniów – od 11 października do 13 października,
– Miasto i Gmina Pieszyce – od 14 października do 19 października,
– Gmina Piława Górna – od 19 października do 20 października,
– Gmina Łagiewniki – od 21 października do 25 października,
– Miasto i Gmina Niemcza – od 26 października do 27 października,
– Kobiety, Ochotnicy oraz powroty z ekspertyz – 28 października.

Informacje dotyczące kwalifikacji wojskowej można uzyskać w Wydziale Bezpieczeństwa i Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie pod numerami telefonów 74 832 52 27, 74 832 52 28 oraz 698 618 702 lub podczas trwania posiedzenia Powiatowej Komisji Lekarskiej pod numerem telefonu 74 832 36 53.