herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Ścieżka rowerowa z Niemczy do Wojsławic otwarta

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Szeroka, bezpieczna i malowniczo poprowadzona wzdłuż drogi z Niemczy do Wojsławickiego Ogrodu Botanicznego. Ścieżka rowerowa z ciągiem pieszym została dzisiaj oficjalnie otwarta przez Wicemarszałka Województwa Dolnośląskiego Marcina Gwoździa, Starostę Dzierżoniowskiego Grzegorza Kosowskiego oraz zaproszonych włodarzy miast i gmin powiatu dzierżoniowskiego.

Poza ciągiem pieszo rowerowym o długości 1,25 kilometra, powstały również obiekty małej infrastruktury – ławki, kosze na śmieci i stojaki na rowery. Znacznie poprawiło się bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego. W newralgicznych miejscach trasy zostały postawione barierki zapobiegające przypadkowemu wjechaniu samochodów na część przeznaczoną dla pieszych i rowerzystów. Dodatkowo na nawierzchni ścieżki rowerowej namalowano poziome znaki drogowe informujące o pasie przeznaczonym dla cyklistów.

Dzisiaj oficjalnie otwieramy tą piękną, nową ścieżkę ale już od kilku dni, kiedy była ona jeszcze w trakcie budowy, odczuliśmy jej dobroczynny wpływ na ruch turystyczny w Wojsławicach – powiedziała dyrektor Wojsławickiego Arboretum Hanna Grzeszczak-Nowak.

Jest to kolejny krok do zwiększenia atrakcyjności terenu powiatu dzierżoniowskiego dla cyklistów. Ziemia Dzierżoniowska jest w całości wyśmienitym miejscem do uprawiania kolarstwa czy to szosowego czy górskiego jak również dla rodzinnych wypraw rowerowych w takie miejsca jak Arboretum w Wojsławicach i Niemcza. Budując tą ścieżkę mieliśmy na uwadze potrzeby zarówno okolicznych mieszkańców jak i turystów licznie przybywających w te okolice właśnie na dwóch kółkach – powiedział Starosta Grzegorz Kosowski.

Wicestarosta Andrzej Bolisęga dodaje, że Arboretum w Wojsławicach jak i sama Niemcza są taką jeszcze nie do końca odkrytą perełką na mapie Dolnego Śląska. Budowa ścieżek rowerowych, a w dalszej perspektywie całej sieci tras rowerowych w powiecie, da możliwość ponownego odkrycia właśnie takich miejsc, jak również innych mniej znanych, a równie ciekawych punktów na mapie powiatu dzierżoniowskiego.

Budowa ścieżki została zrealizowana w ramach projektu „Udostępnianie zasobów przyrodniczych poprzez budowę ścieżek rowerowych na terenie Powiatu Dzierżoniowskiego” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020.