herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Ścieżkami Powiatu Dzierżoniowskiego

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Najbliższy weekend zapowiada się deszczowo, jednak prawdziwi fani pieszych wycieczek znajdą sposób by spędzić wolny czas na świeżym powietrzu. Dobrym pomysłem na aktywny weekend jest odwiedzenie ścieżek przyrodniczych znajdujących się na terenie Powiatu Dzierżoniowskiego.

W naszym regionie znajdują się cztery ścieżki przyrodnicze z umieszczonymi na nich tablicami edukacyjnymi, które umożliwiają zapoznanie się z ciekawostkami dotyczącymi historii, zabytków oraz fauny i flory. Zróżnicowanie tras sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Na początek polecamy Ścieżkę Przyrodniczą Lasocin-Kamionki, która wiedzie wspaniałą górską trasą. Wycieczkę rozpoczynamy w Rościszowie gdzie znajduje się pierwsza tablica informacyjna. Ścieżka przebiega wzdłuż Lasocina, gdzie szum górskiego strumienia pozwoli się wyciszyć i oderwać od codziennego zgiełku. Poruszając się wyznaczoną drogą wchodzimy do lasu, w którym możemy podziwiać m.in. drzewa pomnikowe, których pnie mają w obwodach nawet po cztery metry. Dalej znajduje się miejsce zwane Starą Jodłą, gdzie krzyżuje się kilka szlaków turystycznych. W tym miejscu można odpocząć na drewnianych ławeczkach. Na trasie zauważymy las bagienny oraz ogromne skały zlepieńcowe, na których rosną buki. Ciekawostką jest, że tym skałom nadano nazwę „Siedem sówek”, gdyż przypominają kształtem siedzące sowy. Zbliżając się do Kamionek trasa prowadzi w dół do Kościoła pw. Aniołów Stróżów wybudowanego w XIII wieku. Dochodząc do głównej ulicy kończymy naszą wycieczkę. Warto wspomnieć że opiekę nad tą ścieżką sprawuje Gmina Pieszyce.

Drugą godną polecenia jest Ścieżka Przyrodniczo-Edukacyjna Ligota Mała-Przerzeczyn Zdrój, która rozpoczyna się przy ulicy Kwiatowej pomiędzy Piławą Górną a Przerzeczynem Zdrój. Tuż obok miejsca z którego wyruszamy znajduje się przystanek autobusowy. Jednak dla osób przyjeżdżających autem polecamy rozpocząć przejście ścieżki od strony Przerzeczyna Zdrój z uwagi na możliwość zaparkowania samochodu. Na trasie znajduje się kilka pięknych stawów jak również ciekawe obiekty architektoniczne w tym np. Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, którego początki sięgają 1280 roku. Początek i koniec ścieżki nie łączą się, jednakże są oddalone od siebie w linii prostej o 1,3 km dlatego bez problemu można przejść pomiędzy nimi żeby np. wrócić do zaparkowanego samochodu. Opiekę nad tą ścieżką sprawuje Miasto i Gmina Niemcza.

Turystów, którzy są ciekawi pozostałych atrakcji Powiatu Dzierżoniowskiego zapraszamy na stronę pow.dzierzoniow.pl (zakładka „Dla Turysty”) oraz na fanpage na Facebooku.
Wszystkie opisane tam miejsca świetnie nadają się do wspólnych rodzinnych wycieczek, pozwolą też odetchnąć i oderwać się od codzienności.

Wszelkich informacji udziela Biuro Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie