herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Spotkanie z wojewodą dolnośląskim w sprawie pomocy uchodźcom z Ukrainy

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

20 maja w sali narad Rady Powiatu Dzierżoniowskiego odbyło się spotkanie z wojewodą dolnośląskim, które zostało poświęcone pomocy uchodźcom z Ukrainy.

W spotkaniu, któremu przewodniczył starosta dzierżoniowski Grzegorz Kosowski wzięli udział między innymi: wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski, wicewojewoda Jarosław Kresa, burmistrzowie i wójtowie gmin powiatu, radni oraz przedstawiciele instytucji i służb mundurowych.

Wojewoda podziękował samorządom, służbom i mieszkańcom powiatu za okazaną pomoc uchodźcom z Ukrainy. Okazuje się bowiem, że powiat dzierżoniowski należy do liderów na Dolnym Śląsku w kwestii liczby przyjętych obywateli Ukrainy w przeliczeniu na mieszkańca powiatu.

Warto dodać, że samorządy powiatu dzierżoniowskiego zaangażowały się w szeroko rozumianą pomoc naszym wschodnim sąsiadom. Mowa o pomocy rzeczowej, finansowej oraz dotyczącej poszukiwania zatrudnienia, czy nauki języka polskiego. Oczywiście nie do przecenienia jest pomoc, jakiej udzielają mieszkańcy wszystkich gmin powiatu dzierżoniowskiego. I właśnie za te działania podziękował wojewoda dolnośląski.

Podczas spotkania omówiony został również plan działań i pomocy uchodźcom w najbliższej przyszłości. Rozmawiano o wspieraniu naszych wschodnich sąsiadów przebywających w Polsce w takich obszarach jak: edukacja, rynek pracy, mieszkalnictwo czy pomoc psychologiczna.

Wojewoda dolnośląski przybliżył również plan pomocy Ukraińcom przy współpracy z organizacjami pozarządowymi. Na zakończenie spotkania starosta dzierżoniowski Grzegorz Kosowski podziękował wszystkim za dotychczasową współpracę i wyraził nadzieję, że kolejne miesiące przyniosą równie owocną współpracę nie tylko w zakresie rozwiązywania kryzysu uchodźczego.

Spotkanie koordynował Wydział Bezpieczeństwa i Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie.