herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Szkoły w powiecie dzierżoniowskim przygotowane na nowy rok szkolny

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Za kilka dni, a dokładnie 2 września rozpocznie się nowy rok szkolny. Będzie on wyjątkowy, szczególnie w szkołach ponadpodstawowych, gdzie w pierwszych klasach spotkają się dwa roczniki – absolwenci podstawówek i gimnazjów. Jest to efekt reformy oświaty wprowadzonej przez rząd, w ramach której nastąpiła likwidacja gimnazjów.

Z wyzwaniem w postaci podwójnego rocznika musiały się również zmierzyć szkoły ponadpodstawowe, prowadzone przez powiat dzierżoniowski. W czwartek 29 sierpnia z wizytą do szkół udał się starosta Grzegorz Kosowski wraz z dyrektorem Wydziału Edukacji Alicją Hromadą, aby sprawdzić czy placówki są przygotowane do nowego roku szkolnego zgodnie z ustaleniami.

Z informacji uzyskanych od dyrektorów wynika, że szkoły stanęły na wysokości zadania i sprostały problemom, które związane były z wprowadzeniem reformy. Nabór do klas pierwszych został skutecznie zrealizowany w szkołach prowadzonych przez powiat dzierżoniowski, za wyjątkiem jednej placówki.
Warto dodać, że mimo podwójnej liczby uczniów starających się o przyjęcie do klas pierwszych, każda osoba znalazła odpowiednią dla siebie szkołę.

Udało się również tak ułożyć plan lekcji, aby jak najbardziej spełnił on oczekiwania uczniów i nauczycieli. Dzięki temu uniknięto dwuzmianowości, a wszystkie lekcje rozpoczynają się o godzinie 8.00 (za wyjątkiem sytuacji szczególnych).
Rozwiązano też kwestię zabezpieczenia wystarczającej liczby nauczycieli, którzy będą prowadzić zajęcia.

Jak przyznają dyrektorzy szkół, spełnienie zapisów reformy oświaty było trudnym wyzwaniem organizacyjnym. Wszyscy jednak mają nadzieję, że tak duża liczba uczniów nie będzie miała widocznego wpływu na jakość edukacji i komfort prowadzonych zajęć. Dyrektorzy pozostaną oczywiście w stałym kontakcie z rodzicami i będą się starać na bieżąco rozwiązywać ewentualne problemy.