herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Trasa niebiesko – zielona – start Przełęcz Jugowska

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Trasa zlokalizowana w terenie górskim jest bardzo malownicza i adresowana do całych rodzin.

Długość trasy – 10 km.
Trasa dobrze oznakowana.
Stopień trudności – trasa górska bardzo malownicza, dla całej rodziny.
Proponowany start i meta – parking na Przełęczy Jugowskiej.

MAPA TRASY

Trasę rozpoczynamy na Przełęczy Jugowskiej. Tutaj możemy zostawić samochód. Trasę rozpoczynamy zjeżdżając z drogi asfaltowej na leśną drogę, wyznaczaną przez niebieski szlak. Po chwili wyjedziemy w połowie stoku narciarskiego na Górze Rymarz.

Poniżej po prawej stronie znajduje się Schronisko PTTK „Zygmuntówka”, natomiast na dole znajduje się Bukowa Chata. Następnie pięknie wiodącą drogą przez las dojeżdżamy do Bielawskiej Polanki. Tutaj możemy odpocząć.

Jeśli wyruszymy do góry poruszając się trasą żółtego i czerwonego szlaku pieszego dotrzemy na szczyt Kalenicy, gdzie znajduje się wieża widokowa, z której rozciąga się widok na panoramę Bielawy, Jugowa i okolic.

Dodatkowo wieża jest otoczona karłowatym lasem bukowym, który został utworzony w 1962 roku z myślą o ochronie rzadkich gatunków roślin i tworzy rezerwat „Bukowa Kalenica”. Kontynuując naszą trasę z Bielawskiej Polanki ruszamy lekko w prawo w górę szlakiem zielonym.

Jadąc leśną ścieżką natrafimy na źródło rzeki Bielawica. Dalej szlak zielony wiedzie nas prosto do parkingu na Przełęczy Jugowskiej skąd rozpoczęliśmy trasę. Choć trasa ta poprowadzona jest w górach, należy do dość łatwych do przebycia i nadaje się dla rodzin z dziećmi.

Na szlaku zdecydowanie nie zabraknie pięknych widoków, ciekawostek przyrodniczych oraz malowniczych terenów.