Trasa o średnim stopniu trudności, którą można pokonać wraz z rodziną.
Długość trasy – 15,9 km.
Trasa słabo oznakowana.
Stopień trudności – średni, przeznaczona dla całej rodziny.
Proponowany start i meta – Bielawa, parking przy Cmentarzu Komunalnym.
Początek i koniec trasy znajduje się na parkingu przy cmentarzu komunalnym w Bielawie. Parking jest dość duży i zapewnia dowiezienie roweru na start oraz bezpieczne zaparkowanie samochodu. Ruszając rowerem rozpoczynamy trasę kierując się ulicą Wojska Polskiego w dół do ronda.
Następnie skręcamy w prawo i jedziemy obwodnicą Bielawy poruszając się drogą rowerową. Przed nami prezentuje się Łysa Góra, a u jej podnóża rozpościerają się piękne widoki na panoramę Dzierżoniowa i po lewej na panoramę Bielawy. Dojeżdżamy do ronda i skręcamy w prawo po łuku wjeżdżając w ulicę Wodną. Dalej trasa prowadzi wzdłuż potoku Bielawica. Po przejechaniu ok 200 m po prawej stronie znajduje się kapliczka wotywna.
Jedziemy dalej w dół i na drugim mostku skręcamy w prawo kierując się w stronę producenta mebli łazienkowych „Wypych”. Tą drogą jedziemy przez około 3,5 km, cały czas prosto, kierując się do Owiesna. Większość tego odcinka trasy przebiega przez pola. Łysą Górę mamy po swojej prawej stronie, a po lewej stronie panoramę Piławy Dolnej.
Na początku Owiesna znajdują się zabudowania folwarczne Zamku w Owieśnie. Budynki są ustawione w podkowę. Tylko skrajne budynki pełniły tu rolę mieszkalną, większość była zabudową gospodarczą. Na ścianie szczytowej budynku nr 22 znajduje się kartusz herbowy Friedricha Bock’a (1579r), który był fundatorem kościoła w Owieśnie. Z kolei na budynku nr 20 znajduje się tablica z kartuszami rodów: von Kittliz i von Heyde, które w ramach umocnienia gospodarki założyły kolonię Kietlice (Kittlizheyde), położoną na zachód od Owiesna.
Trasa rowerowa prowadzi wokół folwarku. Następnie skręcamy w prawo i jedziemy przez Owiesno pomiędzy okolicznymi gospodarstwami i domami o zróżnicowanej architekturze. Po dojechaniu do skrzyżowania skręcamy w prawo i jedziemy w stronę Kietlic. W Kietlicach przejeżdżamy skrzyżowanie prosto i kierujemy się w stronę Ostroszowic.
Ten etap szlaku ma około 5,5 km. Tuż przy skrzyżowaniu po lewej stronie znajduje się cmentarz w Ostroszowicach, a po drugiej stronie ulicy XVI wieczny Kościół parafialny Świętej Jadwigi. Na skrzyżowaniu jedziemy w prawo ulicą Bielawską. Po prawej stronie mijamy sklep Dino. Na łuku skręcamy w prawo w ulicę Polną, którą jedziemy do jej rozwidlenia, przy którym po lewej stronie jest gospodarstwo. W tym miejscu kierujemy się w prawą stronę, lekko pod górę.
Po łuku w lewo przejeżdżamy obok ośrodka Jazdy Konnej – Wyspy Koni. Następnie kierujemy się w prawo, do góry, jadąc wzdłuż lasu. Przy końcu lasu, po lewej stronie znajduje się drewniana platforma widokowa „Niebiańskie Widoki”, z której rozciąga się widok na Bielawę, Łysą Górę i okoliczne pola.
Jadąc dalej dojeżdżamy do Myśliszowa. Tu trzeba uważać na dość stromy i długi zjazd, który przebiega przez całą wieś. Przy zjeździe warto zwolnić ze względu na widoki. Po lewej stronie widać panoramę Bielawy, a także Wzgórze Pojednania wraz z Krzyżem Milenijnym.
Na wprost mamy widok na obwodnicę Bielawy, panoramę Dzierżoniowa i Łysą Górę. Na końcu Myśliszowa skręcamy w lewo i dojeżdżamy do parkingu cmentarza komunalnego w Bielawie, będącego końcem naszej trasy.