herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Trasa pełna wspaniałych widoków

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

W czwartek 9 lipca obchodzimy nietypowy dzień - Dzień chodzenia do pracy inną drogą. Już teraz więc zapraszamy mieszkańców powiatu, aby przejść na przykład przez Rościszów. To właśnie tam jest początek prezentowanej poniżej trasy. Oczywiście ścieżkę można też pokonać w wolnym czasie z całą rodziną.

Rościszów to wieś położona w powiecie dzierżoniowskim, w gminie Pieszyce. Rozciąga się u podnóży Wielkiej Sowy, wzdłuż kotliny potoku Kłomnicy. I właśnie taką nazwę nosi kolejna z przedstawianych przez nas tras, która dzięki malowniczemu położeniu pozwala podziwiać piękno Gór Sowich.

TRASA: Rościszów – kościół pw. św. Bartłomieja – Rozdroże pod Kokotem – Rozdroże Nad Modlęcinem – Polana Potoczkowa – Lasocin – Rościszów
CZAS: Około 3 h 15 min., długość: 10,4 km
OZNACZENIE POZIOMU TRUDNOŚCI: łatwy (żółty), trudny (zielony), bardzo trudny (czerwony)

MAPA

OPIS:
1. Rościszów (parking przy Filii Miejskiej Biblioteki Publicznej – Centrum Kultury)
Wędrówkę rozpoczynamy szlakiem zielonym kierując się asfaltową drogą w górę wsi. Po drodze miniemy Kasztel – pałac z XVIII wieku, o wyglądzie barokowo – klasycystycznym. Następnie opuszczamy drogę wojewódzką 383 i kierujemy się w stronę Podolina.

Kościół pw. św. Bartłomieja
(+20 min.) Wędrując w górę Rościszowa po 20 min. dotrzemy do położonego na skarpie, urokliwego kościoła z końca XIV wieku. Jest to obiekt jednonawowy z niewyodrębnionym w bryle prezbiterium. Wejście do wnętrza kościoła prowadzi przez dużą XIX – wieczną kruchtę i wieżę na osi kościoła.

2. Rozdroże pod Kokotem
(+60 min.) Kontynuujemy wycieczkę szlakiem zielonym. Po ok. 1 km – na wysokości Stajni PODOLIN (to dobre miejsce na podziwianie przeróżnych ras koni hodowanych w tym miejscu), schodzimy z asfaltu na kamienistą drogę pnącą się w górę przez las. Bardzo szybko zdobywamy przewyższenie, a po chwili naszym oczom ukaże się pierwsza panorama. Dostrzec będziemy mogli Świdnicę. Następnie dotrzemy do Rozdroża pod Kokotem.

3. Rozdroże nad Modlęcinem
(+30 min.) Podróżujemy szlakami zielonym i czerwonym. Od tej pory przed dłuższy czas będą nam towarzyszyły piękne panoramy z królową Gór Sowich – Wielką Sową na czele. Po ok. pół godzinie dojdziemy do drogi wojewódzkiej 383. Przecinając ją dotrzemy do Rozdroża nad Modlęcinem.

4. Lasocin
(+60 min.) Trzymamy się szlaku czerwonego. Naszej podróży w dalszym ciągu towarzyszyć będą piękne widoki. Po godzinie dotrzemy do gajówki w Lasocinie.

5. Rościszów (parking przy Filii Miejskiej Biblioteki Publicznej – Centrum Kultury)
(+25 min.) Dalej kierujemy się drogą w dół przez Lasocin. Po drodze miniemy Gospodarstwo Agroturystyczne Cicha Woda, w którym dzieci znajdą atrakcję – zwierzyniec. To również doskonałe miejsce na obiad. A w nagrodę – ostatni punkt trasy – lody w Caffe Sówka. Stąd do parkingu mamy już rzut beretem.

#Wakacje2020wpowieciedzierżoniowskim