herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Trasa zielona – start w Dzierżoniowie

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Miejska trasa o średnim stopniu trudności.

Długość trasy – 32,4 km.
Trasa dobrze oznakowana.
Stopień trudności – średni.
Proponowany start i meta – Dzierżoniów, ul. Strumykowa przy Ośrodku Sportu i Rekreacji.

MAPA TRASY

Trasa zaczynamy na stadionie OSiRu w Dzierżoniowie. Tam można zaparkować samochód i rozpocząć rowerową przygodę. Jedziemy ulicą Ceglaną w kierunku Bielawy, a następnie zjeżdżamy na ulicę Grunwaldzką, którą dojedziemy do skrzyżowania z ulicą Dzierżoniowską (główna droga prowadząca z Bielawy do Dzierżoniowa). Przejeżdżamy w stronę ulicy Kazimierza Pułaskiego. Dojeżdżamy do ulicy Piławskiej i jedziemy dalej prosto ulicą Wodną.

Dojeżdżamy do rozwidlenia i kierujemy się w lewo i drogą polną prosto mijając po Winnicę Bielawską. Jedziemy polną drogą mijając przepiękne krajobrazy, po prawej stronie widać Wzgórza Bielawskie i Myśliszów. W tym miejscu również szlak zielony łączy się ze szlakiem niebieskim. Dojeżdżamy do folwarku, skręcamy w lewo, dalej w prawo i dojeżdżamy do Owiesna. Tam na skrzyżowaniu szlaki rozchodzą się, a my skręcamy w lewo, w kierunku Piławy Dolnej.

Dojeżdżamy do Piławy Dolnej i na skrzyżowaniu skręcamy w prawo, a po ok. 50 metrach w lewo i drogą szutrową dojedziemy do wiaduktu. Za wiaduktem zarówno po lewej, jak i prawej stronie znajdują się Stawy Piławskie, można tam chwilę odpocząć w otoczeniu pięknej przyrody.

Dalej jedziemy prosto drogą polną, którą dojeżdżamy do dobrocińskich stawów i pałacu. Dobrociński pałac, wzniesiony pod koniec XVIII wieku, przebudowany w latach 1898-1899 i w 1909 roku jest obecnie własnością prywatną, jednak nie jest użytkowany. W Dobrocinie kierujemy się w stronę Uciechowa, musimy przejechać przez ruchliwą drogę na Uciechów. Jedziemy dalej przez Uciechów i na samym jego końcu kierujemy się w lewo w drogę polną, gdzie szlak zielony łączy się z niebieskim. Na końcu polnej drogi jedziemy w prawo wjeżdżając na drogę asfaltową.

Jedziemy dalej do Włók. We Włókach skręcamy w lewo, a następnie za kilkaset metrów w prawo (tak jak prowadzi trasa R9) w kierunku Nowizny. Dojeżdżamy do drogi Dzierżoniów-Świdnica, gdzie skręcamy w lewo (uwaga: droga z dużym ruchem samochodowym, którą musimy przejechać 30 metrów), a następnie skręcamy w prawo. Jedziemy przez Nowiznę ulicą Długą, następnie przejeżdżając przez mostek i za mostkiem w lewo, jedziemy dalej ulicą Brzegową. Skręcamy w lewo przy zakładach Frankonii (tutaj ulica Brzegowa jedzie dalej prosto ale też w lewo, skręcamy w lewo).

Następnie znowu w lewo i dalej ulicą Zachodnią, z Zachodniej w lewo ulicą Pieszycką i Ciepłowniczą aż do Kilińskiego. Jedziemy prosto ulicą Kilińskiego i zjeżdżamy w lewo przy Wodociągach
i Kanalizacji w lewo w ulicę Zieloną. Z ul. Zielonej jedziemy do ul. Podwalnej i kończymy trasę na parkingu przy OSiRze, tam gdzie zaczynaliśmy.