herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Trasa żółta – start z Jeziora Bielawskiego

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Trasa z pięknymi widokami o średnim stopniu trudności.

Długość trasy – 23,9 km.
Trasa dobrze oznakowana.
Stopień trudności – średni.
Proponowany start i meta – Jezioro Bielawskie.

MAPA TRASY

Trasa rozpoczyna się i kończy na parkingu przy Jeziorze Bielawskim, co umożliwia transport roweru samochodem. Przejazd rozpoczynamy ruszając w stronę fontanny drogą szutrową, mijając tuż po swojej lewej stronie Manhattan Bielawa i Gościniec Sudecki, a po prawej widok na taflę jeziora.

Przy końcu ogrodzenia zjeżdżamy z terenu jeziora skręcając w lewo, a następnie w prawo w dół. Na dole przed mostkiem skręcamy w lewo i przejeżdżamy pod starym wiaduktem. Na końcu ścieżki skręcamy w lewo i po przejechaniu około 200m kierujemy się w prawo jadąc drogą szutrową, łukiem w lewo przez kolejny mostek.

Za mostkiem dojeżdżamy do drogi rowerowej Bielawa – Pieszyce, która niedawno została pokryta asfaltem, mijając po swojej lewej stronie Interaktywne Centrum Poszanowania Energii, które kiedyś było stacją pomp zaopatrującą w wodę okoliczne zakłady włókiennicze. Poruszając się cały czas prosto po lewej stronie rozciągają się góry Sowie z ich „królową” Wielką Sową, na której szczycie znajduje się wieża widokowa.

Na wprost widzimy kościół św. Antoniego z Padwy w Pieszycach, który posiada zegar z kurantem. Możemy go usłyszeć o pełnych godzinach. Po dojechaniu do Pieszyc, mijając po lewej stronie stadion miejski i odkryty basen kąpielowy, skręcamy w prawo na nasyp po byłych torach kolejowych dawnej Kolejki Sowiogórskiej, którym dojeżdżamy do drogi asfaltowej łączącej Bielawę z Pieszycami. Przejeżdżamy na drugą jej stronę i jedziemy w lewo. Tutaj po naszej prawej stronie znajduje się piękny biały posąg Maryi.

Skręcamy w drugą w prawo w ulicę Świdnicką w kierunku dolnych Pieszyc. Po przejechaniu około 300 m skręcamy w lewo przejeżdżając przez mostek w ulicę Nadbrzeżną, którą jedziemy z górki na Pieszyce Dolne mijając okoliczne gospodarstwa i domy. Na końcu ulicy skręcamy w prawo, następnie w lewo i poruszając się ulicą Rolną kierujemy się w stronę Bratoszowa. Przy wjeździe do Bratoszowa znajduje się staw rybny przy którym możemy chwilę odpocząć na ławeczkach ustawionych wokół brzegu. Jadąc przez Bratoszów mijamy pomnik postawiony w VI rocznicę powstania Manifestu Lipcowego.

Jadąc dalej kierujemy się w stronę Piskorzowa, gdzie na wjeździe mijamy stadninę koni. Dalej jedziemy w górę Piskorzowa. Tuż przed skrzyżowaniem, które przejeżdżamy na wprost, po prawej stronie znajduje się XVI wieczny kościół św. Jana Nepomucena. Jadąc dalej po naszej prawej stronie miniemy Leśniczówkę i zaraz skręcamy w pierwszą polną drogę w lewo, którą docieramy na tzw. „Dorotkę” – drogę łączącą Piskorzów z Rościszowem, niegdyś polną dziś asfaltową, która prowadzi między polami.

Na końcu „Dorotki” skręcamy w lewo i koło dużego drzewa skręcamy w prawo i jedziemy dalej prosto. Droga prowadzi pomiędzy polami w stronę Pieszyc, które prezentują się stąd wyjątkowo pięknie. Przy pierwszych zabudowaniach skręcamy w prawo, a następnie w pierwszą w lewo. Jadąc między gospodarstwami dojeżdżamy do ulicy Kuźniczej, którą poruszamy się do góry. Na końcu ulicy, przejeżdżając przez mostek nad rzeczką Kamionką kierujemy się prosto, mijając stację diagnostyczną samochodów docieramy do skrzyżowania z ulicą Lipową w Pieszycach, którą jedziemy do góry w stronę ściany lasu.

Na wysokości zakładu przy ulicy Lipowej 5 skręcamy w lewo, lekko pod górkę. Tu znajduje się nowy stół z ławkami służący do odpoczynku dla turystów. Warto nabrać sił, ponieważ po skręcie w lewo, kierujemy się do góry, dość stromym podjazdem i dalej jedziemy wzdłuż lasu. Na górze czeka na nas niesamowita panorama Bielawy, Dzierżoniowa i Pieszyc, a także widok na Górę Ślężę. Przy dobrej pogodzie widać po jednej stronie Piławę, a po drugiej Świdnicę.

Piękne widoki będą nam towarzyszyły przez około 3,5 km. Na rozwidleniu wjeżdżamy do lasu, w prawo pod górę. Podjazd jest dość wymagający, ponieważ jest stromy i kamienisty. Na górze skręcamy w lewo i jedziemy cały czas prosto, aż do Leśnej Szkoły, która znajduje się po naszej lewej stronie oraz do drogi asfaltowej.

Skręcamy w drogę asfaltową i jedziemy w dół mijając salę balową Splendor, Hotel Dębowy Biowellness & Spa. Skręcając w pierwszą w lewo kończymy trasę na parkingu przy Jeziorze Bielawskim.