herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Urokliwe miejsca Powiatu Dzierżoniowskiego

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Z dniem końca wakacji rozpoczął się nowy rok szkolny. Jest to czas nauki i nieuchronnie zbliżających się niskich temperatur. Warto więc skorzystać z ostatnich promieni słońca by po zapracowanym dniu zrelaksować się na łonie natury.

Dla tych którzy lubią spędzać czas w otoczeniu pięknej przyrody, Powiat Dzierżoniowski oferuje niesamowite miejsce posiadające status pomnika przyrody nieożywionej, o nazwie Gnejsowa Górka we Włókach. Jest to miejsce, które znajduje się na terenie pozostałości starego, poniemieckiego kamieniołomu. Utworzono tutaj ścieżkę geoturystyczną, na której znajduje się 13 tablic informacyjnych. Dzięki temu spacerując można znaleźć wiele informacji na temat okolicznych miejscowości, wzgórz i gór oraz o miejscowych skałach, minerałach i ich powstawaniu. Ścieżka prowadzi zarówno po trawie, piasku, kamykach jak i po większych kamieniach.

Ze szczytu Gnejsowej Górki będziemy mogli zobaczyć niezwykłą panoramę gór. Natomiast dla tych którzy uwielbiają odpoczywać w otoczeniu pięknych widoków, zostały przygotowane paleniska. Wśród atrakcji jakie skrywa ta ścieżka należy wymienić staw wodny wypełniony rybami, pomost oraz niewielką plażę co na pewno zachwyci najmłodszych.

Ciekawostką jest, że Gnejsowa Górka we Włókach zajęła pierwsze miejsce w konkursie Piękna Wieś Dolnośląska 2019 w kategorii najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi. Zwycięstwo zawdzięcza determinacji okolicznym mieszkańcom a także wsparciu specjalistów z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz Gminy Dzierżoniów. To dzięki ich zaangażowaniu Gnejsy odzyskały swój unikatowy charakter.

Warto także wspomnieć, że jest to miejsce niezwykle urokliwe przeznaczone dla całych rodzin a przejście ścieżki zajmuję około 40 minut.

Szczegółowe informacje na temat ścieżek przyrodniczych znaleźć można na stronie internetowej Powiatu Dzierżoniowskiego w zakładce Dla Turysty – Ścieżki Przyrodnicze. Zachęcamy również do kontaktu z Biurem Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie – tel. 74 832 36 62, email: promocja@pow.dzierzoniow.pl.