herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Weź udział w akcji „Pamiętam Przemysł”

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Co ciekawego pamiętamy o zakładach przemysłowych z Bielawy i okolic? Pierwsze skojarzenie to oczywiście Bielbaw czy Bieltex, ale warto sięgnąć choćby po przykład Besteru, Żelmetu czy wielu innych obiektów, a okaże się, że przemysłowych tematów jest tu zadziwiająco dużo.

W ramach projektu stypendialnego Pamięć o dolnośląskim przemyśle, trwa zbiórka wspomnień i różnych materiałów z domowych archiwów, które mniej lub bardziej ściśle wiążą się z lokalnym przemysłem. Każdy może się dołączyć, przesyłając w ciągu 3 minut wspomnienie przez Internet za pomocą specjalnego formularza na stronie lub umówić się na spotkanie z realizatorami akcji.

Wystarczy wejść na stronę: pamietamprzemysl.pl. Zgromadzone w ten sposób materiały będą umieszczone w bogato ilustrowanej publikacji książkowej, a także na portalu dolnoślaskość.pl.

Dlaczego industrialna historia miasta jest tak ciekawa? Przemysł to nie tylko hale fabryczne, ale też przyzakładowe ośrodki wczasowe, domy kultury, żłobki, orkiestry, stołówki, marsze pierwszomajowe, rywalizacje międzyzakładowe, działania społeczne, kluby sportowe, wycieczki etc. ‒ słowem, to mrowie ciekawych opowieści, historii, anegdot i przeżyć do opowiedzenia. Przemysł to również historia, np. „Solidarnościowa”, ale też opowieść o trudnych dla przemysłu latach 90.

Każdy może zostać autorem! Wystarczy wejść na stronę pamietamprzemysl.pl.

Zakłady przemysłowe, które zostały zlikwidowane bądź głęboko przeobraziły się po prywatyzacji: to na ich temat mieszkańcy często mają w swoich domowych szufladach pochowane archiwalne, amatorskie fotografie. A może jakieś amatorskie nagrania VHS? Je również zbieramy ‒ zapowiadają organizatorzy.

Co interesuje organizatorów projektu? Nie ma ograniczeń tematycznych, warto uruchomić wyobraźnię i przypomnieć sobie jakąś ciekawą historię. Podczas spotkania będziemy również mapować wiedzę o lokalnych, często zapomnianych zakładach przemysłowych.

Pamięć o dolnośląskim przemyśle to cykl działań realizowanych dzięki stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Akcja jest połączona z projektem Pamiętam przemysł, czyli kolejnym projektem edukacyjno-kulturalnym poświęconym pamięci zbiorowej Dolnego Śląska, który realizuje Fundacja im. Tymoteusza Karpowicza.

W 2017 r. na podobnej zasadzie odbywała się zbiórka wspomnień dot. powodzi z 1997 r.

Koordynator projektu: Grzegorz Czekański, tel.: 666951823
Zrealizowano w ramach Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.