herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Wielka Moc Polsko-Czeskich Tradycji już za nami

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

W niedzielę palmową w Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury odbyła się Wielka Moc Polsko-Czeskich Tradycji. To wydarzenie miało na celu zacieśnienie więzi między nami a naszymi sąsiadami z południa oraz przybliżenie tradycji Wielkanocnych obu stron.

Parking przed Dzierżoniowskim Ośrodkiem Kultury witał przybywających na wydarzenie wielkanocnym kiermaszem, który już na wejściu wprowadzał w świąteczny nastrój. Od godziny 10 można było uczestniczyć w wykładzie pt. “Tradycje i świąteczne zwyczaje polskie i czeskie” prowadzone przez Agnieszkę Szepetiuk-Barańską z Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu oraz Jolantę Maniecką. Obie panie przybliżyły tradycje tych państw oraz wzajemne podobieństwa i różnice w obchodzeniu Wielkanocy. W galerii na piętrze można było uczestniczyć w warsztatach z wykonywania drewnianych kołatek, palm wielkanocnych, pisanek, ozdabiania kartek oraz plecenia z wikliny.

Oficjalne otwarcie wydarzenia odbyło się o godzinie 13 w sali koncertowej z udziałem starosty dzierżoniowskiego Grzegorza Kosowskiego, burmistrza Dzierżoniowa Dariusza Kucharskiego, wójta Gminy Dzierżoniów Marka Chmielewskiego oraz burmistrza Lanškroun  Radima Vetchý.

Następnie uroczyście ogłoszono rozstrzygnięcie Powiatowego Konkursu na “Najpiękniejsze Wielkanocne Palmy”. 

I miejsce zajęła Zofia Foelkner z Moja Gmina Łagiewniki.
II miejsce zajęła palma wykonana przez Koło Gospodyń Wiejskich Podlesie-Ruszkowice Gmina Niemcza.
III miejsce przyznano Stowarzyszeniu Uciechów “Moja Wieś” z Gmina Dzierżoniów.
Komisja Konkursowa przyznała także wyróżnienia dla Grupy Art z Dzierżoniowskiego Domu Seniora, Koła Gospodyń Wiejskich z Tuszyna oraz Edyty Chmielnickiej-Kozak.
Nagrody wręczyli: starosta dzierżoniowski Grzegorz Kosowski, burmistrz Dzierżoniowa Dariusz Kucharski, wójt Gminy Dzierżoniów Marek Chmielewski oraz burmistrz czeskiego miasta Lanškroun Radim Vetchý.

Podczas wydarzenia sala koncertowa wypełniona była przepięknymi stołami z wielkanocnymi potrawami przygotowane przez Stowarzyszenie Piława Dolna, Koło Gospodyń Wiejskich Owiesno, Koło Gospodyń Wiejskich “Niezapominajki” z Włók, Zespół Górali Czadeckich “Pojana” z Piławy Dolnej, Miasto Partnerskie Lanškroun, Sołectwo Myśliszów, Stowarzyszenie “Uciechów-Moja Wieś”, Sołectwo Mościsko, Koło Gospodyń Wiejskich Złota Przepiórka w Ostroszowicach oraz Koło Gospodyń Wiejskich Podlesie-Ruszkowice.

Podczas wydarzenia nie zabrakło występów zespołów ludowych z terenu powiatu. Wielkanocny nastrój wypełnił cały Dzierżoniowski Ośrodek Kultury.