herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Wizyta w Biogazowni

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Zapoznanie się z efektami interwencji prowadzonych od wiosny w łagiewnickiej Biogazowni było celem wizyty przedstawicieli powiatu w zakładzie, która odbyła się 25 października.

Od marca br. do Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie docierały sygnały o uciążliwości zapachowej Biogazowni w Łagiewnikach. W ich wyniku rozpoczęły się rozmowy Wydziału Ochrony Środowiska i Rozwoju z przedstawicielami zakładu. W sprawę zaangażowali się starosta Janusz Guzdek oraz członek Zarządu Powiatu Jarosław Tyniec. W maju na terenie zakładu odbyło się spotkanie, podczas którego zarządzający firmą określili przyczynę rozprzestrzeniania się nieprzyjemnego zapachu oraz zobowiązali się do jej usunięcia. Obecnie, po zrealizowaniu inwestycji o wartości ponad 100 tys. zł, problem został wyeliminowany.

– W wyniku awarii silnika, który spala biogaz rolniczy, dochodziło do sytuacji, że biogaz gromadził się w zbiorniku, a po przekroczeniu określonego ciśnienia – wydobywał się do otoczenia. Problem rozwiązało zainstalowanie pochodni spalającej nadmiar biogazu, która załącza się zaraz po wyłączeniu silnika. Dzięki jej pracy ciśnienie w zbiorniku jest niskie i biogaz nie wydostaje się na zewnątrz – mówi Jan Klonowski, dyrektor Biogazowni.

Podczas wizyty przedstawicieli powiatu w zakładzie, która odbyła się 25 października, Jan Klonowski poinformował, że Biogazownia przygotowuje się do wymiany silnika, co też wpłynie na zminimalizowanie problemu.
– Jesteśmy odpowiedzialnym inwestorem, któremu zależy na dobrych relacjach z lokalną społecznością – dodał, informując, że kierowana przez niego firma zużywa zaledwie 20 procent wyprodukowanego ciepła, a pozostała część mogłaby być wykorzystywana do szeroko rozumianych celów grzewczych.