herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Wizyta w czeskim mieście Lanškroun

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

30 czerwca przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie wzięli udział w wyjeździe do czeskiego miasta Lanškroun.

Głównym celem wizyty było omówienie współpracy przy realizacji projektu o nazwie „Upowszechnianie i rozwój transgranicznych więzi kulturowych na pograniczu polsko-czeskim”, na który powiat dzierżoniowski pozyskał środki z Euroregionu Glacensis.
Podczas spotkania w ratuszu omówiono realizację najważniejszych działań w ramach projektu, w tym organizację Festiwalu Folklorystycznego „Folkove” w Arboretum Wojsławice, przeprowadzenie warsztatów językowo-kulturowo-kulinarnych oraz wydanie dwujęzycznych materiałów promocyjnych przybliżających mieszkańcom pogranicza kulturę i region.

W spotkaniu wzięli udział burmistrz Lanskroun Radim Vetchý, sekretarz Radka Ondriášová oraz przedstawiciele Biura Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie – kierownik Łukasz Masyk i inspektor Elżbieta Cąber.
Po spotkaniu był czas na zwiedzanie miasta oraz krótką wizytę u księdza Zbigniewa Czendlika, bardzo mocno związanego z Dzierżoniowem. Związki i relacje księdza Zbigniewa Czendlika z Dzierżoniowem i jego mieszkańcami sięgają samych początków jego posługi w Lanškroun. Ksiądz Zbigniew Czendlik jak nikt inny łączy Dzierżoniów i Lanškroun oraz Polskę i Czechy.
Projekt pod nazwą „Upowszechnianie i rozwój transgranicznych więzi kulturowych na pograniczu polsko-czeskim”, realizowany jest w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Republika Czeska – Polska 2014 – 2020 za pośrednictwem Euroregionu Glacensis.