herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Wolontariusze z powiatu dzierżoniowskiego świętowali Niepodległość na Litwie

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

W obchodach 105 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości w Wilnie wzięło udział 3 wolontariuszy z powiatu dzierżoniowskiego.

Wolontariusze z opiekunami trzymają flagę z logo Powiatu Dzierżoniowskiego

Opiekunem uczniów była nauczycielka i radna powiatowa Bernadetta Szczypka oraz dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Dzierżoniowie Andrzej Myślicki. Podczas uroczystości Zespół Szkół nr 2 w Dzierżoniowie poczet sztandarowy reprezentował. Wolontariusze zapalili białe i czerwone znicze na grobach polskich żołnierzy, nauczyciele złożyli kwiaty.

Uroczystości poprzedziła XXIX Sztafeta Niepodległości. Trasa biegu rozpoczęła się w Zułowie, w miejscu narodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego, a zakończyła w Wilnie na cmentarzu na Rossie, gdzie znajduje się grób Matki i Serca Syna.

W trakcie wyjazdu wolontariusze wraz z opiekunami zwiedzili Wilno, cmentarz na Rossie oraz miejsca związane z Marszałkiem Józefem Piłsudskim: Zułów, Powiewiórki, Pikieliszki i Wilno. W wyjeździe na Litwę organizowanym przez Fundację Studio Wschód uczestniczyło 50 dolnośląskich wolontariuszy akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. Przewodnikiem była Pani Grażyna Orłowska- Sondej, prezes Fundacji Studio Wschód.

Wędrówka przez Wileńszczyznę: Spotkania z Historią i Tradycją