herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Zapraszamy na obchody 100-lecia Niepodległości

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Na wspólne świętowanie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przedstawiciele gmin i powiatu dzierżoniowskiego zapraszają wszystkich mieszkańców. Spotkajmy się 11 listopada w Dzierżoniowie w atmosferze radości i jedności.

W najbliższą niedzielę 11 listopada przypada 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Tę ważną rocznicę wszystkie samorządy powiatu dzierżoniowskiego postanowiły uczcić wspólnie. Będzie to uroczystość pod hasłem „100 lat Niepodległości – Święto Radości”.

– Naszym celem była koordynacja przedsięwzięć w całym powiecie, tak by najpierw odbywały się mniejsze zdarzenia w każdej gminie, które później zakończą się wspólną finałową imprezą na Rynku w Dzierżoniowie. Zależy nam na tym, by charakter imprezy kulminacyjnej odbiegał od patosu, a raczej zachęcał do zabawy i radości – mówi inicjator idei starosta Janusz Guzdek. – Chcemy, by to wyjątkowe święto w naszej historii było powodem do dumy z uporu Polaków w dążeniu do odzyskania niepodległości. Niech ten dzień kojarzy się mieszkańcom z radością, jaką daje świadomość, że żyjemy w wolnym kraju.

Powiatowe obchody rozpoczną się o godz. 15.30 przy skrzyżowaniu ulic Kopernika i Sienkiewicza od otwarcia Mostu Niepodległości. Następnie wszyscy udekorowani w biało-czerwone kotyliony, flagi i parasole w barwnym i radosnym pochodzie przemaszerują do Rynku, gdzie przy ul. Krasickiego nastąpi odsłonięcie Mozaiki Niepodległości.

Od godz. 16.00 na scenie w dzierżoniowskim Rynku prezentować się będą miasta i gminy powiatu w programie artystycznym „Piękna nasza Polska cała”. Występy poprzedzi poczęstunek mieszkańców tortem okolicznościowym z okazji obchodów święta niepodległości w naszym powiecie, na który zaproszą starosta, burmistrzowie i wójtowie gmin.

Natomiast o godz. 18.00 rozpocznie się plenerowe widowisko historyczne z wykorzystaniem nowoczesnych technik wizualizacji – rzutników multimedialnych i laserów. Obrazy filmowe ilustrowane będą muzyką graną na żywo, a narrator równolegle będzie przedstawiać wydarzenia dotyczące państwa polskiego oraz fakty z historii Ziemi Dzierżoniowskiej.