herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Złożyli kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Dzisiaj przypada setna rocznica urodzin Ojca Świętego Jana Pawła II. Z tej okazji starosta dzierżoniowski wraz z wicestarostą w imieniu Zarządu Powiatu, wszystkich Radnych Rady Powiatu Dzierżoniowskiego oraz mieszkańców powiatu, złożyli kwiaty pod Dzierżoniowskim pomnikiem Papieża Jana Pawła II.

Dokładnie 100 lat temu, 18 maja 1920 roku w Wadowicach urodził się Karol Wojtyła.
W 1978 roku został wybrany na 264. papieża i przybrał imiona – Jan Paweł II. Był pierwszym papieżem spoza Włoch od XVI wieku i drugim najdłużej urzędującym papieżem we współczesnej historii. Jego pontyfikat trwał 26 lat. Podczas jego trwania poprawił relacje Kościoła katolickiego z judaizmem, islamem, a także Cerkwią prawosławną i Wspólnotą Anglikańską. Miał ogromny wpływ na sprawy związane z Kościołem na świecie, ale również na wydarzenia i przemiany polityczne w Polsce, Europie Wschodniej i Azji na przełomie lat 80. i 90. XX wieku. Karol Wojtyła był nie tylko kapłanem, ale także teologiem, pedagogiem, poetą i filozofem. Na uwagę zasługują jego wiersze, poematy, kazania oraz mowy, które wciąż żyją wśród nas dzięki powielanym przy wielu okazjach cytatom. Należą do nich:
Nie lękajcie się. Otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!
Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!
Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali
Praca nie może być traktowana – nigdy i nigdzie – jako towar, bo człowiek nie może dla człowieka być towarem
Dla chrześcijanina sytuacja nigdy nie jest beznadziejna. Chrześcijanin jest człowiekiem nadziei. To nas wyróżnia
Jeszcze będzie pięknie, mimo wszystko. Tylko załóż wygodne buty, bo masz do przejścia całe życie.
Jan Paweł II pozostawił po sobie ok. 85 tysięcy stron druku.

Karol Wojtyła nie zmieniał swojego stylu czy sposobu duszpasterzowania w Kościele. U podstawy jego życia – niezmiennie od dzieciństwa – była modlitwa, jego osobisty kontakt z Bogiem. Bogu też powierzył młodzież z całego świata, będąc już u kresu sił, na łożu śmierci. Pamiętał o młodych.
Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 r. o godz. 21.37 w wigilię święta Miłosierdzia Bożego.