herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Zmiana siedziby Specjalnego Ośrodka z Bielawy

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Przytulne, kolorowe pomieszczenia, ciepła, domowa atmosfera – zdecydowanie lepsze warunki w budynkach po domu dziecka przy ul. Nowowiejskiej 74 i 76 w Dzierżoniowie mają uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Bielawy. Placówka od początku roku szkolnego funkcjonuje w nowej siedzibie, a 10 października nastąpiło jej uroczyste otwarcie.

– Od miesiąca pracujemy w tych obiektach, a już się czujemy, jakbyśmy byli tutaj od zawsze – mówiła dyrektor ośrodka Bożena Karasek.

– Na początku mieliśmy obawy, czy ośrodek z Bielawy się tutaj zmieści, a później, czy zdąży się przenieść przed 1 września. Na szczęście wszystko się udało, dzięki dużemu zaangażowaniu dyrekcji, nauczycieli i pracowników. Dziękuję Wam za tę pracę i gratuluję efektów – mówił starosta Janusz Guzdek.

– Widziałem, ile serca wkładają w tę pracę. To z myślą o Was – mówił do dzieci i młodzieży sąsiadujący z ośrodkiem ks. Krzysztof Ambrożej z parafii pw. Chrystusa Króla, który poświęcił nową siedzibę.

Przypomnijmy, że filia Domu Dziecka została wygaszona z końcem czerwca w związku z malejącą liczbą wychowanków. Zostały po niej j bardzo dobrze utrzymane budynki – po kompleksowej termomodernizacji i licznych remontach. Rada Powiatu podjęła decyzję, by w to miejsce przenieść z Bielawy Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, aby poprawić warunki dla dzieci i dla pracowników tej placówki.

Do tej pory Ośrodek mieścił się w starym, zabytkowym pałacyku, którego remont wiązałby się z dużymi nakładami. Zmiana siedziby pozwoliła zwiększyć komfort podopiecznych przy niewielkim koszcie i w krótkim czasie. W obiektach przy ul. Nowowiejskiej konieczne było przeprowadzenie drobnych prac mających na celu dostosowanie obiektu do potrzeb ośrodka. Ich koszt wyniósł ok. 50 tys. zł.

W nowej siedzibie młodzież ma lepsze warunki nie tylko w salach lekcyjnych, ale i w Internecie, gdzie pokoje są 2-3 osobowe, a nie 10-osobowe, jak było w Bielawie. Poza tym mają zajęcia sportowe w profesjonalnej sali, z której korzystają dzięki uprzejmości TPD znajdującego się po przeciwnej stronie ulicy.

Goście biorący udział w uroczystym otwarciu ośrodka obejrzeli występ artystyczny w wykonaniu wychowanków placówki i zwiedzili jej pomieszczenia.