herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Aktualna sytuacja w powiecie dzierżoniowskim w związku z koronawirusem

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Najważniejszą informacją jest to, że na terenie powiatu dzierżoniowskiego na chwilę obecną nie ma potwierdzonych przypadków zachorowania na koronawirusa.

Aktualne dane dla powiatu dzierżoniowskiego (stan na 10.03.2020, godz. 11.30):
– liczba osób objętych kwarantanną – 3,
– liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym – 7,
– liczba osób hospitalizowanych ze względu na podejrzenie zachorowania  na 2019-nCoV – 0.

W województwie dolnośląskim potwierdzono trzy przypadki zachorowania na wirusa SARS – CoV-2. Według danych przekazanych przez wojewodę dolnośląskiego (dane z poniedziałku, godz. 17), w całym województwie dolnośląskim kwarantanną lub izolacją objęto 302 osoby, a nadzór epidemiologiczny sprawowany jest nad 552 przypadkami. Ze względu na podejrzenie zachorowania hospitalizowanych jest 48 pacjentów.

W poniedziałek po południu wojewoda dolnośląski podjął decyzję o odwołaniu wszelkich imprez masowych, a więc takich, które gromadzą przynajmniej 1000 uczestników. Wyjątkiem są wydarzenia sportowe, które mogą być organizowane bez udziału publiczności.

W związku z rozprzestrzenianiem się wirusa na terytorium Polski, od wczoraj na przejściach granicznych z Niemcami i Czechami, wprowadzona została kontrola sanitarna. Punkty sanitarne stanęły na pięciu przejściach granicznych: Zgorzelec-Jędrzychowice (A4), Olszyna (DK18), Świecko (A2), Kołbaskowo (A6), a także na granicy polsko-czeskiej – przejście Gorzyczki.

Każdy podróżujący busem lub autobusem ma mierzoną temperaturę, przeprowadzany jest wywiad czy podróżny miał kontakt z kimś, kto mógł być potencjalnym źródłem zakażenia, czy ma objawy takie jak kaszel lub katar.

Z powodu trwania epidemii SARS-CoV-2 Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin oraz Korei Południowej, Włoch (w szczególności do regionu Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum), Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu (ze względu na szerzenie się wirusa w populacji). Polskie Linie Lotnicze LOT zawiesiły rejsy do Chin, do odwołania.

PRAWDA I FAŁSZ O KORONAWIRUSIE

Koronawirus w Polsce. Co robić?
NFZ uruchomił całodobową infolinię, na którą można dzwonić z wszelkimi wątpliwościami i pytaniami dotyczącymi koronawirusa: 800 190 590.
Przed zarazkiem można się chronić poprzez unikanie kontaktu z zakażonymi, a także poprzez przestrzeganie zasad higieny (częste mycie rąk mydłem i wodą przez co najmniej 20 sekund, szczególnie po wyjściu z łazienki; przed jedzeniem, po wydmuchaniu nosa, po kaszlu lub kichaniu. Zamiast wody i mydła można użyć odkażacz do rąk na bazie 60-proc. alkoholu).