herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Kwalifikacja wojskowa 2020

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

9 marca rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa, na którą jako pierwsi zgłosili się mężczyźni z Bielawy, którzy w tym roku kończą 19 lat. Kwalifikacją zostali objęci również mężczyźni, którzy nie ukończyli 24 lat, ale nie dopełnili jeszcze tego obowiązku.

Cały proces kwalifikacji wojskowej prowadzony jest w Starostwie Powiatowym w Dzierżoniowie i potrwa on do 31 marca. Ogółem w 2020 roku kwalifikacją wojskową zostanie objętych ponad 500 osób. Do kwalifikacji mogą się również zgłosić ochotnicy, którzy ukończyli 18 lat.

Kwalifikacja rozpoczęła się od spotkania starosty Grzegorza Kosowskiego i komendanta Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kłodzku ppłk Marka Tomaszewskiego z przewodniczącym Powiatowej Komisji Lekarskiej Krzysztofem Zawadzkim oraz z pozostałymi osobami, które będą pracować przy akcji.

Podczas kwalifikacji Powiatowa Komisja Lekarska ocenia zdolność do pełnienia służby wojskowej w celu ustalenia kategorii zdrowia. Wypisana zostanie również książeczka wojskowa. Osoby zainteresowane wstąpieniem do wojskowa otrzymają informacje od przedstawiciela Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kłodzku.

Ponadto w trakcie prowadzonej kwalifikacji, przedstawiciele Wojska Obrony Terytorialnej zachęcają do wstępowania w szeregi formacji WOT.

Osoby zgłaszające się do kwalifikacji wojskowej po raz pierwszy powinny mieć przy sobie:
– dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość,
– aktualną fotografię o wymiarach 3 x 4 cm,
– dokumenty potwierdzające wykształcenie, kwalifikacje zawodowe (świadectwo ukończenia szkoły lub zaświadczenie o kontynuacji nauki),
– jeśli jest taka potrzeba – dokumentację medyczną dotyczącą stanu zdrowia.

Terminy kwalifikacji dla mieszkańców poszczególnych gmin:
– Miasto Bielawa: 9 – 12 marca,
– Miasto Dzierżoniów: 13 – 19 marca,
– Miasto i Gmina Pieszyce: 20 oraz 23 marca,
– Gmina Wiejska Dzierżoniów: 24 – 25 marca,
– Gmina Wiejska Łagiewniki: 25 – 26 marca,
– Miasto i Gmina Niemcza: 27 marca,
– Miasto Piława Górna: 30 marca,
– pozostali (ochotnicy) – 31 marca.

Organizacją kwalifikacji zajmuje się Wydział Bezpieczeństwa i Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie przy współpracy z gminami powiatu dzierżoniowskiego i WKU Kłodzko. Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr. tel. 74 832 52 28, a w trakcie trwania kwalifikacji w dni robocze w godz. 13.00 – 17.00 pod nr. Tel. 74 832 36 53.