herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Bezpłatne porady prawne

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Od nowego roku w naszym powiecie ruszą cztery punkty nieodpłatnej pomocy prawnej. Dwa będą działały w Dzierżoniowie, a po jednym - w Bielawie i w Pieszycach. Ich organizacją zajęło się Starostwo Powiatowe w Dzierżoniowie.

Od 1 stycznia 2016 roku wejdzie w życie ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej, zgodnie z którą w całej Polsce rozpocznie funkcjonowanie system darmowej pomocy prawnej.

Dla kogo?
Z bezpłatnych porad prawnych będą mogły skorzystać „osoby uprawnione”:

  • młodzież do 26. roku życia,
  • posiadacze Karty Dużej Rodziny,
  • seniorzy powyżej 65. roku życia,
  • korzystający z pomocy społecznej,
  • weterani i kombatanci,
  • dotknięci katastrofą naturalną, klęską żywiołową lub awarią techniczną.

Gdzie i kiedy?

  • Starostwo Powiatowe w Dzierżoniowie, Rynek 27, pok. 314:
    od poniedziałku do piątku w godz. 10.30 – 14.30, tel. 74 832 52 08.
  • Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Dzierżoniowie, ul. Nowowiejska 73:
    od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 – 11.30.
  • Gimnazjum Ekologiczne nr 3 w Bielawie, ul. Lotnicza 5:
    od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 13.00, tel. 699 801 659.
  • Urząd Gminy w Pieszycach, ul. Kościuszki 2:
    od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 13.00, tel. 74 836 53 10.

Co istotne, nie będzie rejonizacji. Mieszkaniec będzie mógł skorzystać z pomocy dowolnego punktu w naszym powiecie, ale też na drugim końcu Polski.

Przygotował powiat
Organizacją punktów, w których udzielane będą porady prawne, zajęło się Starostwo Powiatowe w Dzierżoniowie. Przygotowanie polegało na znalezieniu lokali i pracowników.

– Jeden punkt będzie się mieścił w Starostwie, w lokalu powiatowym, natomiast trzy pozostałe lokale zostały udostępnione przez gminy: miejską Dzierżoniów, Bielawa i Pieszyce w ramach porozumienia z powiatem – mówi starosta Janusz Guzdek.
– W dwóch punktach: w TPD w Dzierżoniowie i w Urzędzie w Pieszycach pracować będą osoby wskazane przez okręgowe rady adwokatów i radców prawnych. Natomiast połowa punktów będzie obsługiwana przez organizacje pozarządowe wyłonione w drodze konkursu na realizację zadania publicznego. Punkt w Starostwie będzie prowadzony przez Fundację „Razem”, a punkt na Lotniczej w Bielawie – przez Sudeckie Stowarzyszenie na Rzecz Ochrony Zdrowia „Szansa” – dodaje starosta.

Co obejmuje?
Pomoc prawna będzie polegała na poinformowaniu o stanie prawnym i sposobach rozwiązania problemu oraz pomocy w sporządzaniu pism. Nie obejmuje ona natomiast spraw z zakresu prowadzenia działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do jej rozpoczęcia.

Bliższe informacje o tym, komu, w jakich przypadkach i w jakim zakresie przysługuje nieodpłatna pomoc prawna

pomoc_prawna