herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Bukowińskie Spotkania umacniają więzi bukowińskich emigrantów

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

W tym roku XXVIII Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Bukowińskie Spotkania” został połączony z Jarmarkiem Pszczelarskim „Miodobranie”. Na dzierżoniowskim Rynku 26 i 27 sierpnia pojawiły się zespoły z Rumunii, Węgier, Ukrainy i Polski.

Drugiego dnia goście koncertowali jeszcze w Pieszycach w Centrum Kultury i na dożynkach parafialno-sołeckich w Ostroszowicach.

Celem festiwalu jest ukazanie bogactwa bukowińskiej kultury ludowej w jej wielonarodowym aspekcie. Dlatego organizatorzy nie ograniczyli się jedynie do występów na scenie, przygotowali także III Bukowiński Festiwal Naukowy w dzierżoniowskim muzeum. Tam rozmawiano m.in. o Pojańczykach na ziemi dzierżoniowskiej i wzornictwie w bukowińskiej tradycji.

– Niesamowite i bardzo różne są losy mieszkańców Bukowiny, którzy rozjechali się po Europie, także w wyniku II wojny światowej. Dzięki temu ogromnemu przedsięwzięciu, bo festiwal w okresie wakacji odbywa się w kilku krajach w różnych miastach, w Polsce także w Jastrowie i Pile, obrzędy, zwyczaje ludowe, taniec i muzyka Bukowiny przetrwają jeszcze długo – stwierdza starosta Janusz Guzdek, jeden ze współorganizatorów festiwalu. – Główny ciężar organizacji całego festiwalu wziął na swoje barki wójt Gminy Dzierżoniów Marek Chmielewski. Postanowiliśmy go w tym wesprzeć, bo cel jest ważny.

„Bukowińskie Spotkania” stwarzają możliwość bukowińskim emigrantom w Polsce, na Węgrzech, Słowacji, w Serbii oraz Bośni i Hercegowinie bezpośredniego kontaktu z Bukowiną oraz jej współczesnymi mieszkańcami.