herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Czereśniowe święto w Wojsławicach

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

III Dolnośląskie Święto Czereśni za nami. 25 czerwca w Wojsławicach, odwiedzający Arboretum mieli okazję wziąć udział w pełnym radosnych uśmiechów święcie, związanym ze zbiorami czereśni.

Te smakowite owoce stały się inspiracją dla zainicjowania szeregu imprez, mających na celu bawić i uczyć jednocześnie.  Z inicjatywy Wydziału Edukacji i Kultury Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie odbył się kolejny konkurs na „Czereśniowe Strachy” wykonane z materiałów ekologicznych.  Konkursowe  straszydła zadziwiały pomysłowością i kolorystyką, ale przede wszystkim funkcjonalnością. Z pewnością taki czereśniowy strach odpędzi z ochranianej czereśni wszelkie ptaki spragnione słodkich owoców.  Zwycięzców konkursu nagrodzono pamiątkowym dyplomem oraz nagrodą pieniężną. Po burzliwych obradach jurorzy zwyciężczynią ogłosili Julię Felisiak ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Dzierżoniowie, drugie miejsce zdobył Aleksander Korman z Zespołu Gimnazjów nr 3 w Dzierżoniowie, a trzecie – Karina Śledź ze Szkoły Podstawowej w Niemczy. Wyróżnienia przyznano: Róży Orawiec ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Dzierżoniowie oraz Darii Pańczyszak z Zespół Gimnazjów nr 3 w Dzierżoniowie. Wszystkie strachy były prezentowane w galerii wojsławickiego ogrodu, a odwiedzający mogli po ich obejrzeniu głosować na, ich zdaniem, najładniejszego stracha na wróble. W tej konkurencji wygrał strach wykonany przez Darię Pańczyszak, której przyznano Nagrodę Publiczności.

Konkursowi na „Czereśniowe Strachy” towarzyszył konkurs kulinarny „Czereśniowe Fantazje” na najsmaczniejszą potrawę przygotowaną z dodatkiem owoców czereśni. Organizatorem konkursu było Arboretum w Wojsławicach. Święto Czereśni nie obyło się także bez wyboru Czereśniowej Królowej oraz Czereśniowych Księżniczek w konkursie przygotowanym przez Niemczański Ośrodek Kultury, natomiast barwnym zwieńczeniem wszystkich imprez były występy ukraińskich zespołów ludowych z okolic Odessy.

Organizatorami imprezy byli Wydział Edukacji i Kultury Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie oraz Arboretum w Wojsławicach.