herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Czy nadejdzie „Bestia ze wschodu” – stanowisko IMGW

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował wyjaśnienie dotyczące silnego mrozu, który rzekomo miałby pojawić się w najbliższych dniach w Polsce.

zimowy krajobraz. po prawej stronie drzewo zaszronione. na ziemi leży śnieg. w tle góry z ośnieżonymi drzewami.

Treść komunikatu dla Rządowego Centrum Bezpieczeństwa przygotowanego przez Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych IMGW wydział w Warszawie
W odniesieniu do informacji, które pojawiły się w mediach dotyczące tzw. „Bestii ze wschodu” czyli silnego mrozu, który rzekomo miałby w połowie stycznia napłynąć ze wschodu nad Polskę, powodując spadek temperatury powietrza do -30°C, -40°C, chcielibyśmy wyjaśniać iż według dzisiejszych prognoz i analiz synoptyków IMGW, niczego takiego nie przewidujemy.

Szczegółowe prognozy pogody przygotowywane przez synoptyków obejmują okres 7 dni, gdyż dalsze prognozy i wyliczenia modeli numerycznych są bardzo niestabilne i obarczone dużą niepewnością. Obecnie dysponujemy bardzo orientacyjną prognozą długoterminową z modeli numerycznych (na kolejne 14 dni), według której w połowie stycznia (15-14.01) może wystąpić napływ chłodnego powietrza z północy Europy i spadek temperatury lokalnie do -7°C, a w miejscowościach podgórskich do -15°C. Będzie to jednak bardzo krótki 1 – 2 dniowy epizod.

Należy zauważyć iż w najbliższych dniach w całym kraju pogoda będzie bardzo dynamiczna, temperatura powietrza zarówno w dzień jak i w nocy będzie oscylowała około 0°C lub będzie nieco poniżej, do -3°C, -4°C, zatem będzie mroźnie. Do tego dojdą opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Prognozy na dalsze terminy są aktualizowane codziennie, dlatego zalecamy dalszy monitoring sytuacji.

Bieżącą informację meteorologiczną śledzi Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Dzierżoniowie.