herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

7 stycznia odbyła się pierwsza w tym roku wideokonferencja w ramach Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Na zdjęciu sala obrad starostwa. Za stołem ułożonym w literę U widać trzy osoby siedzące osoby. Zdjęcie ukazuje również projektor wyświetlający obraz na ekranie, a w tle ściankę z napisem Powiat Dzierżoniowski.

Spotkaniu przewodniczył starosta Grzegorz Kosowski, a wzięli w nim udział Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie, burmistrzowie i wójtowie gmin powiatu dzierżoniowskiego oraz przedstawiciele między innymi: Szpitala Powiatowego w Dzierżoniowie, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Policji, Straży Pożarnej, Aresztu Śledczego, jednostek organizacyjnych powiatu oraz zakładów POZ.

Podczas spotkania Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny Wiesława Bronowicka przekazała dane dotyczące sytuacji epidemiologicznej.
W naszym powiecie przedstawia się ona następująco:
Ilość nowych zakażonych – 19;
Ilość zgonów nowych – 1;
Ilość nowych wyzdrowień – 4;
Łączna liczba osób zakażonych od początku pandemii – 2913;
Łączna liczba ozdrowieńców od początku pandemii – 2755.

Dyrektor Sanepidu poinformowała również o systematycznie prowadzonych kontrolach w miejscach noclegowych na terenie powiatu, w zakresie przestrzegania obecnie obowiązujących obostrzeń sanitarnych. Oprócz tego Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Dzierżoniowie przygotowuje się do przeprowadzenia testów na obecność COVID-19 u nauczycieli i pracowników szkół. Ma to związek z zapowiadanym przez rząd planem przywrócenia nauki stacjonarnej w szkołach podstawowych w klasach 1-3. Zgodę na wykonanie testu wyraziło na chwilę obecną 316 nauczycieli i pracowników szkół z terenu naszego powiatu. Testy mają zostać wykonane od 11 do 15 stycznia.

Obecny podczas wideokonferencji prezes Szpitala Powiatowego w Dzierżoniowie poinformował o bieżącej sytuacji w placówce. 31 grudnia 2020 roku szpital otrzymał decyzję wojewody dolnośląskiego o zmniejszeniu liczby łóżek na tak zwanym oddziale covidowym do 29 sztuk. Od 4 stycznia szpital realizuje już szczepienia przeciwko COVID-19. Zgodnie z narodowym programem szczepień placówka prowadzi szczepienia w etapie 0 i 1 (więcej na ten temat w osobnym artykule).

W trakcie spotkania głos zabrali przedstawiciele POZ, którzy przedstawili prowadzone przygotowania do powszechnego szczepienia mieszkańców powiatu dzierżoniowskiego, a także zadeklarowali chęć współpracy z lokalnymi samorządami.

W trakcie spotkania Komendant Powiatowy Policji w Dzierżoniowie Przemysław Marut poinformował, że zarówno okres świąteczny, jak i noc sylwestrowa, przebiegły w naszym powiecie spokojnie i bez większych incydentów. W tej części spotkania poruszono także kwestię zatoru, jaki można było zaobserwować 6 stycznia na odcinku drogi Kamionki – Przełęcz Jugowska.
Zator komunikacyjny powstał w wyniku bardzo dużej liczby turystów, którzy chcieli tego dnia wybrać się w góry oraz z uwagi na nieprawidłowy sposób parkowania samochodów po obu stronach jezdni.

Taka sytuacja spowodowała nie tylko uciążliwy korek na drodze, ale także stwarzała realne niebezpieczeństwo dla osób tam przebywających, do których w tym czasie nie mogłyby dojechać z pomocą służby ratunkowe. Podjęto więc decyzję o uzupełnieniu oznakowania na drodze, skierowaniu dodatkowych patroli Policji w weekendy oraz o ścisłym egzekwowaniu przepisów o ruchu drogowym (szczegóły w osobnym artykule).

Organizatorem spotkania w ramach Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego jest Wydział Bezpieczeństwa i Spraw Obywatelskich.