herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Dali świadectwo miłości do Ojczyzny

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Powiatowy Dzień Kombatanta obchodzony jest w powiecie dzierżoniowskim od kilku lat. W tym roku uroczystość zorganizowana 14 kwietnia w ZS nr 3 w Dzierżoniowie miała szczególną oprawę. Wzięli w niej bowiem udział Kompania Honorowa 22 BPG w Kłodzku i kompania reprezentacyjna GROMO, czyli kadeci ZSiPKZ w Bielawie.

Uroczystość, jak zawsze została zorganizowana dla wszystkim organizacji kombatanckich z terenu powiatu dzierżoniowskiego. – Polscy żołnierze walczyli od pierwszego do ostatniego dnia wojny na niemal wszystkich jej frontach, na wschodzie i zachodzie. Zakończenie wojny dla wielu polskich żołnierzy oznaczało kontynuowanie działań niepodległościowych, a także dalsze zmagania o wolną i suwerenną Polskę. W związku z tym tak ważne było powołanie Powiatowej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych, która zrzesza różne związki i koła kombatanckie całego powiatu dzierżoniowskiego – mówił starosta Janusz Guzdek.

Następnie zwrócił się bezpośrednio do kombatantów: – To dla Was, jak i dla nas wyjątkowa chwila. Dzisiaj składamy Wam serdeczne podziękowania za Wasz trud, ofiarność i poświęcenie, dziękujemy wszystkim kombatantom za to, że broniliście najwyższych wartości – wolności i godności człowieka. Dziękujemy za świadectwo, jakie daliście, a jest to świadectwo miłości do Ojczyzny.

W trakcie uroczystości wręczono odznaczenia i medale. Medal Starosty Dzierżoniowskiego odebrali: Adama Bulek, Magdalena Skrzypczak, Rozalia Hofman, Stanisława Łysoń, Jan Swat, Jan Nowicki i Kazimierz Ozga.

Kombatancki Krzyż Zwycięstwa ustanowiony z okazji 70 rocznicy historycznego zwycięstwa Narodów Sprzymierzonych nad hitlerowskim agresorem dla członków organizacji kombatanckich otrzymali: Stanisław Koncewicz, Adam Bulek, Władysław Kossakowski, Władysław Ostrowski i Florian Kuriata.

Odznaczenie za zasługi dla Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych przyznano Halinie Świderskiej i st. chor. Markowi Mansfoltowi. Krzyż Zwycięstwa z okazji 70-lecia zakończenia wojny odebrali: Marian Rudnicki, Jarosław Dąbrowski i Grażyna Wójcik. Natomiast odznaczenie Zwycięzcom 45 otrzymali Alicja Matyjas i Jarosław Raś.

– Poprzez tę uroczystość chcemy upamiętniać historię naszego Państwa i skierować naszą uwagę na to, co w życiu narodu jest najważniejsze i najcenniejsze: umiłowanie wolności, honor i patriotyzm – podsumowywał starosta.

Po części oficjalnej zebrani obejrzeli program artystyczny przygotowany przez uczniów szkoły.

Powiatowy Dzień Kombatanta zorganizowali wspólnie Starostwo Powiatowe, Zespół Szkół nr 3 im. Kombatantów RP w Dzierżoniowie oraz Powiatowa Rada Kombatantów i Osób Represjonowanych.