herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Dopełnienie remontu zabytkowej auli

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Trwa kolejny etap remontu auli w I Liceum Ogólnokształcącym w Dzierżoniowie. Jest tam układany nowy parkiet, który zakończy prace budowlane w tym zabytkowym pomieszczeniu.

Do tej pory w auli I LO wykonano wiele prac. Najciekawsze polegały na odtworzeniu XIX-wiecznych zabytków odkrytych pod boazerią i tapetą. Najpierw wykonano konserwację polichromii ściennych przedstawiających motywy geometryczne i roślinne. Następnie odrestaurowano drewniany strop polichromowany wraz ze zdobiącymi go tarczami herbowymi przedstawiającymi herby Królestwa Prus, Dzierżoniowa i Śląska.

– Gdy w auli I LO zaczął przeciekać strop, nie spodziewaliśmy się, że remont będzie wymagał tyle czasu i pracy. Odsłonięcie dekoracji malarskich na ścianach i na stropie spowodowało, że wraz z pracami budowlanymi ruszyły prace konserwatorskie. Uznaliśmy, że odtworzenie zabytków w obiekcie, w którym młodzież uczy się historii, ale też poszanowania tradycji, ma szczególne znaczenie – mówi starosta Janusz Guzdek.

Dziś sala, w której odbywają się najważniejsze wydarzenia szkolne, odzyskuje dawną świetność. Część prac została wykonana przy wsparciu Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Pozostałe środki pochodziły z budżetu powiatu.

Obecnie w auli szkolnej prowadzone są prace budowlane polegające na wykonaniu sceny i położeniu parkietu z desek dębowych. Zadanie o wartości 62 tys. zł realizuje firma ParkietProfi z Wałbrzycha.

Kolejne etapy prac to: konserwacja witraży z 1909 roku przedstawiających Pitagorasa, bakałarza z uczniem i Króla Dawida oraz wykonanie wentylacji.