herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Folklorystyczny jubileusz

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

XV Dolnośląski Przegląd Zespołów Folklorystycznych im. ks. dr. Jana Dzierżona oraz II Dolnośląskie Święto Czereśni odbyły się 26 czerwca w wojsławickim Arboretum. Gwiazdą jubileuszowego przeglądu był Zespół Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny.

Na przestrzeni 14 edycji przeglądu na scenie zaprezentowało się 90 zespołów z terenu Dolnego Śląska, co stanowi około 1.800 osób. W pierwszych edycjach podczas przeglądu występowało po 10 zespołów, ale zainteresowanie imprezą z roku na rok sukcesywnie wzrastało. W 2015 roku na scenie zaprezentowało się 25 zespołów, które reprezentowały 23 powiaty z Dolnego Śląska Z okazji jubileuszu podziękowania odebrało 17 zespołów, które w minionych latach wystąpiły na wojsławickiej scenie minimum pięć razy. Rekordzistą okazał się Zespół Folklorystyczny Górzanie z Piławy Górnej, który aż 13 razy uświetniał imprezę swoim występem. Dyplomy i podziękowania wręczyli starosta powiatu dzierżoniowskiego Janusz Guzdek i prof. Tomasz Nowak, dyrektor Arboretum.

Niewątpliwą gwiazdą wieczoru był ZPiT Śląsk, ale nie można pominąć dwóch wcześniejszych świetnych koncertów. Bielawski Zespół Pieśni i Tańca Poloneziaki ze Spółdzielczego Centrum Kultury zebrał niemałe brawa, podobnie jak Akademicki Zespół Pieśni i Tańca Jedliniok działający przy Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Oba zespoły zaprezentowały bardzo wysoki poziom. Trzy niepowtarzalne koncerty udowodniły, że muzyka, taniec i stroje ludowe mogą zachwycić i porwać publiczność.

Czerwcowa niedziela upłynęła nie tylko w jubileuszowym nastroju. Wojsławickie Arboretum zaproponowało mieszkańcom także II Dolnośląskie Święto Czereśni. Wielu gości ogrodu rwało czereśnie wprost z drzew i degustowało je na miejscu. W ramach tej imprezy zorganizowany został także II Powiatowy Konkurs „Czereśniowe Strachy”. Do rywalizacji zgłoszono dziesięć strachów. Po burzliwych obradach jurorzy zwycięzcą ogłosili Karol Cosia z Zespołu Gimnazjów nr 3 w Dzierżoniowie. Drugie miejsce zdobyła praca zbiorowa wykonana przez uczniów klasy Vb ze Szkoły Podstawowej w Niemczy, a trzecie – Jakub Ciołko ze Szkoły Podstawowa w Piławie Dolnej. Wyróżnienie odebrała Justyna Kozioł ze Szkoły Podstawowej w Piławie Górnej. Swoje zdanie na temat strachów mogli też wyrazić odwiedzający ogród i ci przychylili się do werdyktu jurorów także przyznając nagrodę publiczności strachowi Karola Cosia.

Przed południem o najważniejszych chorobach i szkodnikach czereśni oraz o tym, jak się ich pozbyć opowiedział podczas wykładu dr Janusz Mazurek. Natomiast przez cały dzień trwał kiermasz roślin ogrodowych.

Organizatorami imprezy byli Wydział Edukacji i Kultury Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie oraz Arboretum w Wojsławicach.

WYRÓŻNIONE ZESPOŁY

Zespół

Powiat

Liczba edycji

Zespół Folklorystyczny GÓRZANIE

dzierżoniowski

13

Zespół Ludowy ŚLĘŻANKI

strzeliński

12

Zespół Śpiewaczy Ludowych MACIEJE

Dzierżoniowski

10

Zespół Ludowy SZYMANOWIANIE

trzebnicki

10

Zespół Pieśni i Tańca ŚLĘŻANIE

dzierżoniowski

9

Zespół Pieśni i Tańca PORĘBIOK

oławski

8

Zespół Ludowy BOROWIANKI

ząbkowicki

7

Zespół Śpiewaczy GRODZIANIE

dzierżoniowski

7

Kapela Ludowa KULINIANIE

średzki

7

Zespół Folklorystyczny NIESPODZIANKA

Bolesławiecki

7

Zespół Górali Czadeckich POJANA

dzierżoniowski

7

Zespół Folklorystyczny JARZĘBINA

wrocławski

6

Zespół Ludowy PODOLANKI

polkowicki

6

Zespół Ludowy ROZMARYN

wrocławski

6

Zespół Śpiewaczy ALE BABKI

świdnicki

5

Zespół Ludowy ŚWITEZIANIE

oławski

5

Zespół Ludowy OJRY-BIS

jaworski

5