herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Jak zareklamować książkę?

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Do udziału w konkursie „Polub czytanie, reklama książki metodą booktalkingu” zaprosiło młodzież Powiatowe Centrum Poradnictwa Psychologiczno-Pedagogicznego i Doradztwa Edukacyjnego w Dzierżoniowie. W czwartek 23 marca zadaniem uczestników konkursu było zaprezentowanie swojej ulubionej książki w taki sposób, aby zebrani zapragnęli po nią sięgnąć i poznać zawartą w niej opowieść.

W jury zasiedli: Beata Gil, Paweł Wilczura i Sylwia Kuszka. Młodzież podzielona na trzy kategorie wiekowe: klasy IV-VI szkół podstawowych, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne w bardzo różny sposób mówiła o swoich ulubionych książkach. Czasem z pomocą przychodziły rekwizyty, jak ogromna pluszowa stonoga, prezentacje multimedialne lub wręcz pełen napięcia film nakręcony specjalnie na konkurs. Najważniejsze jednak było to, w jaki sposób uczestnik konkursu opowiadał o książce. Jak wszyscy się przekonali nie było to łatwe. Żeby zaintrygować słuchacza konieczne było dobranie odpowiednich słów, niedopowiedzenie, przeczytanie niewielkiego fragmentu powieści i co ważne wypełnienie swojego wystąpienia sporą dawką emocji.

Coraz popularniejsza metoda booktalkingu, to przede wszystkim sposób na zachęcenie młodzieży do czytania książek dla przyjemności, a nie z przymusu oraz do sięgania po różne rodzaje literackie nie tylko te narzucone przez lektury szkolne.

Jurorzy konkursu po wysłuchaniu ogółem 21 prezentacji ogłosili werdykt. W kategorii najmłodszej wygrała Antonina Gendasz, a wyróżnienia otrzymali Edyta Gendera i Martyna Łebek. W kategorii gimnazjum najciekawszą prezentację przygotowała Nikola Bielak. Natomiast wyróżnienia odebrały Wiktoria Stec i Klaudia Musiała. W najstarszej kategorii wygrał Michał Swancar, a wyróżnienia jury przyznało Sarze Krzywulicz i Natalii Winiarskiej.

Konkurs został przygotowany przy wsparciu grantu oświatowego przyznanego przez Powiat Dzierżoniowski.

Kategoria kl. IV-VI szkoły podstawowe

Kategoria szkół gimnazjalnych

Kategoria szkół ponadgimnazjalnych