herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Drugie życie – masz dar uzdrawiania

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Po raz pierwszy Zespół Szkół nr 1 w Dzierżoniowie 23 marca zorganizował konferencję pod hasłem „Drugie życie – masz dar uzdrawiania”. Wzięli w niej udział uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu powiatu dzierżoniowskiego.

Oficjalna inauguracja kampanii pod tym samym hasłem miała miejsce we Wrocławiu w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, gdzie młodzież ZS nr 1 wysłuchała wykładów o medycznych, prawnych i etycznych aspektach przeszczepiania narządów. Uzyskaną wiedzę postanowiła przekazać społeczności na terenie powiatu dzierżoniowskiego.

Natomiast w dzierżoniowskiej konferencji wzięli udział: dr n. med. Sławomir Zmonarski oraz Krzysztof Machajka (po przeszczepie serca) i Monika Suchecka (po przeszczepie nerki). Podczas spotkania młodzież wysłuchała wykładu na temat medycznych aspektów przeszczepiania narządów. Wykład choć dotyczył trudnych kwestii był niezwykle przejrzysty i interesujący. O swoich doświadczeniach związanych z przeszczepami mówili kolejni goście, którym cudze narządy uratowały życie i dały możliwość normalnej egzystencji.

Następnie zebrani obejrzeli film Manequin Challenge nagrany przez jedną z klas szkoły pod opieką Agnieszki Miś. Film prezentował zastyganie w bezruchu podczas wykonywania różnych czynności nawiązując tym do idei transplantacji. Obraz zajął na Dolnym Śląsku drugie miejsce.

Podstawowym celem czwartkowej konferencji, ale także całej kampanii jest promowanie przeszczepiania narządów, popularyzowanie oświadczenia woli, zwiększenie wiedzy i świadomości społecznej związanej z transplantologią.

Na zakończenie konferencji nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Drugie życie – transplantacja”. W konkursie wzięły udział szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne powiatu dzierżoniowskiego. Nagrody zostały przyznane z powiatowego grantu oświatowego Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie. Pierwsze miejsce zdobyła Emilia Ciereszyńska z ZG nr 3 w Dzierżoniowie, drugie ex aequo – Adam Oczadło z ZS nr 1 w Dzierżoniowie i Martyna Jaworska z ZSS w Łagiewnikach. Natomiast trzy równorzędne trzecie nagrody odebrali: Żaneta Palej z Gim. nr 2 w Bielawie, Zuzanna Kaczor i Joanna Krasnodębska z ZG nr 3 w Dzierżoniowie oraz Weronika Grzech i Iga Bartecka, także z ZG nr 3 w Dzierżoniowie. Ponadto jury przyznało kilka wyróżnień, które otrzymali: Marcin Kępiński z ZS nr 1 w Dzierżoniowie, Martyna Trychan z ZSiPKZ w Bielawie, Kinga Bielińska i Emilia Kwiatkowska z ZG nr 3 w Dzierżoniowie oraz Maja Czapka z Gim. nr 2 w Bielawie.

Dzień po konferencji młodzież z ZS nr 1 w Dzierżoniowie rozdawał oświadczenia woli w urzędach oraz na terenie dzierżoniowskiego Rynku.