herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Kapuściane święto w Wojsławicach

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

VI Śląski Festiwal Kapusty i IV Konkurs Piosenki Biesiadnej „Biesiadowanie w kapuście” odbyły się 2 października w Arboretum w Wojsławicach.

Ta wspaniała impreza kultywująca polskie tradycje jest też idealnym przyczynkiem do zabawy całymi rodzinami. Nie brakuje bowiem śmiechu przy szatkowaniu, przyprawianiu, a przede wszystkim przy udeptywaniu kapusty. Jak podkreśla pomysłodawca zorganizowania festiwalu kapusty w Arboretum prof. Tomasz Nowak, kapusta to najzdrowsze polskie warzywo, bez którego przed laty nie było szansy na przetrwanie przednówka. Do dziś jemy ją pod różnymi postaciami. Kapusta ma też zalety lecznicze, bo leczy choroby stawów i wszelakie guzy. Zapobiega anemii i obrzękom, podnosi odporność i zapewnia piękne włosy, skórę oraz paznokcie. Ma mnóstwo witamin. A dodatkowo mało kalorii.

– Cieszy nas, że impreza się rozwija i jest wiele osób, które chcą uczestniczyć w odradzaniu tradycyjnych polskich obrzędów. Na imprezy organizowane przez Arboretum przyjeżdżają mieszkańcy innych powiatów, a nawet innych regionów Polski, chwaląc profesjonalizm przygotowania i panującą atmosferę – mówi dyrektor Wydziału Edukacji i Kultury Starostwa Powiatowego Alicja Hromada. – Cztery lata temu postanowiliśmy wesprzeć Festiwal Kapusty Konkursem Piosenki Biesiadnej „Biesiadowanie w kapuście”. W tym roku każdy zespół miał do wykonania trzy utwory, ale jeden musiał tematycznie odnosić się do kapusty.

Na scenie wojsławickiego Arboretum w tym roku wystąpiło dziewięć zespołów: Grodzianie, Górzanie, Siwy włos, Świteziance, Kostomłocianie, Katarzynki, Razem Raźniej, Sami Swoi i Zbytowianki, które otrzymały nagrodę za najlepszy występ.