herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Radiobuda obchodziła 70 lat istnienia

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Zespół Szkół im. Wilhelma Rotkiewicza w Dzierżoniowie 30 września obchodził jubileusz 70-lecia istnienia. Z tej okazji odbył się zjazd absolwentów, a ponadto spotkania w szkole oraz uroczysta gala w Kinoteatrze Zbyszek.

Początki ZS nr 1 nazywanego powszechnie Radiobudą sięgają lutego 1946 r. kiedy to Józef Buczyłko został zaangażowany do zorganizowania kursu przysposobienia radiotechnicznego, a następnie pierwszej w powojennej Polsce średniej szkoły radiotechnicznej. Uroczyste otwarcie pierwszego roku szkolnego odbyło się 3 października 1946 r., a naukę w szkole rozpoczęło 104 uczniów. – Dzisiaj uświadamiamy sobie ogrom czasu i wydarzeń wpływających na rozwój szkoły. Jej powstanie było pilną potrzebą gospodarczą i społeczną, gdyż wiązało się z rozwojem lokalnego przemysłu, dawało możliwość zatrudnienia oraz rozwoju Dzierżoniowa i okolicy – mówił dyrektor szkoły Aleksander Koszela.

Szkoła zmieniała się przez lata i dopasowywała do oczekiwań i potrzeb pracodawców. Wielu absolwentów szkoły to osoby wybitne, zajmujące wysokie stanowiska naukowe i państwowe.

– Rzadko które mury szkolne bywają niemymi świadkami tak wielu niecodziennych relacji, jakie zawiązywały się pomiędzy utalentowanymi nauczycielami i głodnymi wiedzy uczniami. Prężna działalność Radiobudy oraz sukcesy jej uczniów budowały autorytet jednej z najlepszych szkół technicznych w Polsce. I niewątpliwie ten niebagatelny potencjał intelektualny pomógł szkole przetrwać trudny czas zmian. Pozwolił okrzepnąć w trudach i nabrać sił na dalszy rozwój – podkreślał w trakcie uroczystości starosta Janusz Guzdek.

Z okazji jubileuszu starosta Janusz Guzdek przyznał nagrodę dyrektorowi szkoły Aleksandrowi Koszeli oraz nauczycielom – Ewie Nierodzie, Anecie Błaszczuk i Tadeuszowi Franczakowi. Ponadto wręczył medale Zasłużony dla Rozwoju Oświaty Powiatu Dzierżoniowskiego, które otrzymali: Grażyna Borowska, Mirosław Gałecki, Tomasz Kapica, Stanisław Kilian, Wiktor Łoś, Janina Rząsa, Jan Szczepaniak i Leszek Zalejski.

Szkoła otrzymała także Medal za Zasługi dla Dzierżoniowa, który wręczyli przewodniczący Rady Miasta Andrzej Wiczkowski i burmistrz Dariusz Kucharski.

W trakcie rozciągniętych na trzy dni od 29 września do 1 października absolwenci m.in. na dzierżoniowskim Rynku wykonali wspólne zdjęcie, a w położnym w sąsiedztwie szkoły parku im. Józefa Buczyłko odsłonili tablicę upamiętniającą założyciela i pierwszego dyrektora szkoły.