herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Kolejni „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata” w powiecie dzierżoniowskim

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Medale „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” i Medal za Zasługi dla Dzierżoniowa zostały wręczone 28 lutego w dzierżoniowskiej Synagodze Rutika. Gościem honorowym była ambasador Izraela w Polsce Anna Azari.

Na sali zasiedli potomkowie rodzin, które ratowały Żydów w czasie II wojny światowej, a także jedna z uratowanych Madleine Alster wraz z rodziną, która chciała uczestniczyć w tym ważnym wydarzeniu. Nie zabrakło też samorządowców z terenu powiatu oraz mieszkańców Dzierżoniowa.

Tytuł „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” przyznawany jest przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie od 1963 roku. Jest to najwyższe cywilne odznaczenie w tym kraju przyznawane osobom, które w czasie Holokaustu z narażeniem życia i bezinteresownie niosły pomoc prześladowanym Żydom. Na całym świecie tytuł ten otrzymało blisko 27.000 osób, z czego Polacy stanowią największą ich część (ok. 6.700).

W Dzierżoniowie pośmiertnie Medalami „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” odznaczono Janinę i Stanisława Kulisiewiczów, Zachariasza Słowińskiego oraz Jadwigę i Stanisława Ostoję-Soleckich. Medale i certyfikaty odbierali najbliżsi członkowie rodziny, którzy nie kryli łez wzruszenia. Wspominali, jak ogromnie narażali się ich najbliżsi, jak mimo strachu i panującego terroru ryzykowali życiem, żeby pomóc innym, którzy zostali pozbawieni wszystkiego i jedyne co im pozostało, to próbować przetrwać do końca wojny. Stanisław Solecki był małym chłopcem, gdy w ich domu ukrywała się Madleine Alster, ale pamięta, że wszyscy się z nią zżyli, a mama chciała ją adoptować. Jednak rok po wojnie Madleine musiała opuścić kraj. W Dzierżoniowie spotkali się pierwszy raz po kilkudziesięciu latach.

Po tej wzruszającej ceremonii został wręczony jeszcze jeden medal, tym razem Za Zasługi dla Dzierżoniowa. Został on przyznany Fundacji Beiteinu Chaj – 2004 przez Kapitułę Medalu Rady Miejskiej Dzierżoniowa VII kadencji. Medal wręczyli przewodniczący Rady Miejskiej Mirosław Piorun oraz burmistrz Dzierżoniowa Dariusz Kucharski, a odebrali założyciele fundacji Dorin i Rafael Blau. Medal to wyraz podziękowania za ratowanie i przywrócenie społeczności lokalnej synagogi, która z obiektu sakralnego stała się obecnie centrum kulturalnym w mieście.