herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Koronawirus – cała Polska w strefie żółtej od 10 października

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

8 października odbyło się kolejne spotkanie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Wideokonferencji przewodniczył starosta  Grzegorz Kosowski, a wzięli w niej udział przedstawiciele między innymi: gmin Powiatu Dzierżoniowskiego, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Dzierżoniowie, Szpitala Powiatowego, służb mundurowych i innych instytucji.

Sytuację w sprawie pandemii na 8 października 2020 roku przedstawiła dyrektor PSSE. Statystykę prezentuje poniższa grafika.

W chwili, kiedy prowadzone było spotkanie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, premier Mateusz Morawiecki ogłosił na konferencji prasowej, że od 10 października cała Polska będzie objęta obostrzeniami sanitarnymi obowiązującymi w tzw. żółtej strefie.

Przypominamy, że ze względu na systematyczny wzrost zakażeń koronawirusem, wprowadzone zostały w całej Polsce podziały na tak zwane strefy sanitarne. W zależności od liczby nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 Ministerstwo Zdrowia przyporządkowuje poszczególne powiaty do strefy zielonej, żółtej lub czerwonej. Od najbliższej soboty jednak cały kraj znajdować się będzie w strefie o podwyższonym poziomie obostrzeń sanitarnych.

Jakie obostrzenia będą obowiązywać od 10 października w naszym powiecie i w całej Polsce w ramach strefy żółtej? Poniżej zebraliśmy informacje, które dostępne są na stronach rządowych, opisujące obostrzenia w różnych dziedzinach życia społecznego i gospodarczego.

STREFA ŻÓŁTE – OBOSTRZENIA OD 10 PAŹDZIERNIKA

Wszystkie osoby wychodzące na wolne powietrze będą musiały stosować maseczki zakrywające usta i nos.

1. Kongresy i targi mogą odbywać się na otwartej przestrzeni przy obowiązkowym zasłanianiu nosa i ust. Jeśli odbywają się na przestrzeni zamkniętej – zajęta może być tylko połowa miejsc. W pomieszczeniach zamkniętych obowiązuje też ograniczenie 1 osoba na 4 mkw.

2. Imprezy sportowe na stadionach, boiskach, stadninach, torach wyścigowych, basenach, siłowniach mogą odbywać się z udziałem 25 proc. publiczności. Osoby uczestniczące w wydarzeniach sportowych zobowiązane są do zakrywania ust i nosa, a także dezynfekcji rąk przy wejściu i wyjściu z obiektu.

3. Imprezy kulturalne mogą obywać się wyłącznie z udziałem 25 proc., publiczności. W przypadku braku wyznaczonych miejsc, widzowie i słuchacze muszą zachować 1,5 metrowy dystans oraz zasłaniać nos i usta. Ta zasada obowiązuje też podczas wydarzeń kulturalnych na otwartych obiektach sportowych. Podczas imprez kulturalnych w otwartej przestrzeni obowiązuje limit 100 osób oraz 1,5 m dystans między uczestnikami.

4. W restauracjach i ogródkach obowiązuje dystans – 1 osoba ma 4 mkw. Klienci muszą też zakrywać nos i usta do czasu zajęcia miejsca przy stoliku. Obowiązek zasłaniania nosa i ust przez cały czas dotyczy też obsługi.

5. Baseny i aquaparki – obowiązuje ograniczenie do 75 proc. obłożenia.

6. W wesołych miasteczkach, parkach rozrywki i rekreacji obowiązuje ograniczenie – 1 osoba na 10 mkw.

7. Siłownie i kluby fitness – obowiązuje ograniczenie – 1 osoba na 10 mkw.

8. W kinach obowiązuje ograniczenie 25 proc. publiczności obowiązek zachowania 1,5 odstępu oraz zasłaniania ust i nosa.

9. Sanatoria działają bez zmian. Warunkiem rozpoczęcia turnusu jest negatywny wynik testu na SARS-CoV-2 wykonanego najpóźniej 6 dni przed rozpoczęciem pobytu.

10. Udział w zgromadzeniach możliwy jest tylko pod warunkiem, że liczba uczestników nie przekroczy 150 osób, wszyscy zachowują 1,5 metrowy dystans oraz zakrywają usta i nos.

11. Kościoły – podczas mszy, które odbywają się w kościele uczestnicy muszą zasłaniać nos i usta. W przypadku mszy na wolnym powietrzu mają wybór – zachowanie 1,5 dystansu lub noszenie maseczki.

12. Obowiązuje ograniczenie liczebności wesel i innych uroczystości rodzinnych do 75 osób nie licząc obsługi. Co ciekawe, na tego typu imprezach nie obowiązuje zasłanianie nosa i ust (choć jest zalecane).

13. W środkach transportu zbiorowego pasażerowie mogą zajmować do 30 proc. wszystkich dostępnych miejsc albo 50 proc. miejsc siedzących. Obowiązuje nakaz zasłaniania nosa i ust.

14. Obowiązkowe jest noszenie masek (zasłanianie nosa i ust) wszędzie w przestrzeni publicznej.

15. Podczas zakupów obowiązkowe jest noszenie rękawiczek jednorazowych lub dezynfekowanie rąk.

16. Obowiązuje całkowity zakaz działania dyskotek i klubów nocnych.

17. W salonach kosmetycznych, fryzjerskich i studiach tatuażu może przebywać tylko obsługa i aktualnie obsługiwani klienci.

Więcej informacji na temat obostrzeń sanitarnych.