herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Mościsko zdobywa nagrodę za „Najlepsze przedsięwzięcie Odnowy Wsi”

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Poznaliśmy laureatów tegorocznej edycji konkursu „Piękna Wieś Dolnośląska” zorganizowanego już po raz trzynasty przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Do rywalizacji zgłosiły się sołectwa z aż dziesięciu gmin w dwóch kategoriach - „Najlepsze przedsięwzięcie Odnowy Wsi” oraz „Najpiękniejsza Wieś”.

Widok z lotu ptaka na powiat Dzierżoniowski w bezchmurny, słoneczny dzień

Zdobywcą pierwszego miejsca w kategorii „Najlepsze przedsięwzięcie Odnowy Wsi” została wieś Mościsko (powiat dzierżoniowski, gmina Dzierżoniów).

Miejscowość otrzymała pierwszą nagrodę za przedsięwzięcie „Tradycje i zwyczaje spod strzechy czyli pierzajki i nie tylko”. Mieszkańcy Mościska od lat prężnie działają na rzecz odnowy wsi. Organizowane warsztaty w „Ostoi nad Młynówką” pt. „Tradycje i zwyczaje spod strzechy czyli pierzajki i nie tylko” mają na celu pokazanie uczestnikom, jak ich przodkowie wykonywali codzienne prace.

Drugie miejsce w tej kategorii zajęła wieś Żabice w gminie Chocianów za przedsięwzięcie „Żabice – Wioskaz Rechotem”. Projekt ma na celu wprowadzenie ścieżki edukacyjnej w miejscowości Żabice
z działaniami poprzedzającymi zmianę wizerunku wsi.

Trzecie miejsce zdobyła wieś Moskorzyn w gminie Polkowice za przedsięwzięcie Utworzenie wioski tematycznej pn. „Moskorzyn – wioska młynów i chleba”. Moskorzyn działa pod szyldem „Wioska młynów i chleba” – jest to przedsięwzięcie, w którym powstało i wciąż powstaje wiele inicjatyw. W Moskorzynie organizowane są warsztaty tematyczne związane m.in. z wypiekiem chleba.

Poniżej prezentujemy wyniki w kategorii „Najpiękniejsza Wieś”.
I miejsce – Sulistrowice w gminie Sobótka
Na terenie wsi Sulistrowice mieszka ponad 400 mieszkańców. Sulistrowice to urocza wieś, położona nad zalewem u podnóża góry Ślęża. Sulistrowice to wieś z malowniczym otoczeniem, gdzie nastąpił rozkwit lokalnej tożsamości. Na terenie wsi odbywają się liczne warsztaty np.: zielarskie, wikliniarskie. Uzdolnienie mieszkańcy wsi dokonali renowacji zaniedbanych miejsc kultu religijnego tj. kapliczek i krzyży.

II miejsce – Uraz w gminie Oborniki Śląskie
Uraz jest wioska tematyczną „Wieś nad Odrą” przez co ma ogromny potencjał turystyczny. Funkcjonowanie i współdziałanie lokalnych stowarzyszeń i grup mieszkańców przyczyniło się do realizacji działań tj.: budowa świetlicy, szkoły, remizy, boiska sportowego, kaplicy, altany przy stawie i wiele innych.

III miejsce – Burkatów w gminie Świdnica
W Burkatowie mieszka obecnie blisko 740 mieszkańców i wszyscy zgodnie pracują na to aby ich wieś mogła się rozwijać i być atrakcyjnym Burkatów posiada bogatą ofertę dla turystów skoncentrowaną w ramach wsi tematycznej, „Burkatów wieś walecznych mieszkańców”. Wątek historyczny związany z Bitwą pod Burkatowem stał się pomysłem, aby wykorzystać potencjał wsi i stworzyć ofertę turystyczną.