herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Możesz pomóc – masz to w genach

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

To hasło VIII Powiatowego Dnia Dawcy Szpiku, który odbędzie się we wtorek 5 czerwca. Tego dnia będzie można się zarejestrować w bazie potencjalnych dawców szpiku kostnego, aby zwiększyć szanse na życie osobom chorym na białaczkę.

Akcję, jak co roku, organizuje Zespół Szkół nr 3 w Dzierżoniowie we współpracy z Fundacją DKMS Polska i Starostwem Powiatowym w Dzierżoniowie. Partnerem jest Urząd Miasta Dzierżoniowa i Stowarzyszenie Pomocy Honorowym Dawcom Krwi przy KPP w Dzierżoniowie.

W Polsce co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Co drugi chory zakwalifikowany do przeszczepienia szpiku od dawcy niespokrewnionego tego dawcy nie znajduje. Im więcej potencjalnych dawców, tym większe szanse na życie dla osób chorych na białaczkę i inne choroby układu krwiotwórczego.

Do bazy dawców będzie można dołączyć we wtorek 5 czerwca. W Dzierżoniowie zostaną utworzone trzy miejsca rejestracji:
– Zespół Szkół nr 3, ul. Słowiańska 6 w godz. 10.00 – 18.00
– Rynek w godz. 10.00 – 18.00
– Aleja Bajkowych Gwiazd na os. Różanym w godz. 12.00 – 20.00

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia. Zajmuje to tylko chwilę – polega na wypełnieniu formularza i pobraniu wymazu z jamy ustnej do przeprowadzenia badania genetycznego. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z numerem PESEL.

Jeśli na podstawie pobranej próbki okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Nic to nie kosztuje dawcę, ani też nie jest dla niego niebezpieczne. Dołączając do bazy dawców Fundacji DKMS, można zostać dawcą dla chorego zarówno w Polsce, jak i gdziekolwiek na świecie.

W czasie trwania VIII Powiatowego Dnia Dawcy będzie można również oddać krew w ramach honorowego krwiodawstwa w Zespole Szkół nr 3 przy ul. Słowiańskiej 6 w Dzierżoniowie w godz. 9.00 – 15.00.

Więcej informacji:
www.dkms.pl, tel.: (22) 882 94 00, email: kontakt@dkms.pl