herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Na dancingu pozarządowym

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Drugie spotkanie warsztatowo-integracyjne przedstawicieli trzeciego sektora wraz z samorządowcami poszczególnych gmin powiatu dzierżoniowskiego i przedsiębiorcami w konwencji lat 80. XX wieku pn. „Dancing Pozarządowy” odbyło się 4 listopada w sali widowiskowej Dzierżoniowskiego Ośrodka Kultury. Na zaproszenie Starostwa Powiatowego odpowiedzieli przedstawiciele blisko 70 organizacji.

W konwencję spotkania uczestników wprowadziły występy artystyczne w wykonaniu Stowarzyszenia Spółdzielcza Animacja Kulturalna, Stowarzyszenia Edukacji Artystycznej „Fart”, Stowarzyszenia Przyjaciół Chóru Canzona oraz Stowarzyszenia Bielawski Uniwersytet Trzeciego Wieku.

Witając zebranych wicestarosta Marek Piorun podkreślał, jak ważne są dla samorządowców prężnie działające organizacje pozarządowe i jak są dumni z ich potrzeby rozwoju oraz integracji, czego dowodem jest obecność tak wielu osób na spotkaniu.

Najważniejszą częścią spotkania były warsztaty, do których wprowadzeniem stał się wykład nt. „Ról w grupie” przeprowadzony przez dr Łukasza Haromszeki, pracownika naukowego Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Same warsztaty poprowadziła dr Agata Bulicz, socjolog badająca sferę partnerstwa trójsektorowego oraz role organizacji pozarządowych we współczesnym społeczeństwie obywatelskim. Warsztaty polegały na przygotowaniu przez poszczególne grupy warsztatowe, z pomocą instruktorów, dwuminutowe układy taneczne.

Zdecydowanie listopadowe spotkanie przyniosło wiele korzyści dla organizacji pozarządowych, które nie tylko poznały wzajemnie swoją działalność, ale także spróbowały zrobić coś wspólnie, jak opracowanie i wykonanie układu tanecznego. Był to ważny element spotkania, bo pokazał, że wiele przedsięwzięć NGO’s powinny próbować realizować we współpracy i tym samym jeszcze lepiej działać na rzecz lokalnych społeczności. To, jak integrują się organizacje pozarządowe w powiecie dzierżoniowskim obserwowali goście z powiatów świdnickiego i wałbrzyskiego, a wśród nich Waldemar Weihs, prezes Fundacji Merkury.

W trakcie spotkania została ogłoszona czwarta edycja Konkursu „NGO – to jest to!”, w trzech kategoriach: Organizacja Pozarządowa 2016 roku, Lokalny Lider Organizacji Pozarządowej 2016 roku i Lokalne Przedsiębiorstwo / Osoba wspierająca Organizacje Pozarządowe 2016 roku.

Organizatorami „Dancingu Pozarządowego” byli Starostwo Powiatowe w Dzierżoniowie Wydział Bezpieczeństwa i Spraw Obywatelskich, Urząd Gminy Dzierżoniów i Stowarzyszenie „Razem dla Wsi” z Owiesna. Natomiast partnerami zostali: Stowarzyszenie Spółdzielcza Animacja Kulturalna, Stowarzyszenie Edukacji Artystycznej „Fart”, Stowarzyszenie Przyjaciół Chóru Canzona, Studio Kuba Dance Jakub Karpierz, Stowarzyszenie „Wzgórza Kiełczyńskie”, Stowarzyszenie „Aktywuj Młodzież”, Stowarzyszenie Przyjaciół Gór Sowich w Ostroszowicach, Stowarzyszenie „Lepsze Jutro” w Pieszycach, Stowarzyszenie Bielawski Uniwersytet Trzeciego Wieku i Stowarzyszenie „Pomóżmy Realizować Marzenia”.

Nie zabrakło też sponsorów, a wśród nich: Funduszu Regionu Wałbrzyskiego, Cooper Standard Sp. z o.o. oddział Dzierżoniów, Kaufland Polska Markety Sp. z o.o. w Dzierżoniowie i Garaż 3 Stacja Kontroli Pojazdów Łukasz Wolniak, Grzegorz Pendyk.