Budowa wieńców dożynkowych to jedna z najpiękniejszych polskich tradycji końca żniw, pielęgnowana również w powiecie dzierżoniowskim, gdzie sołectwa każdej gminy starają się pokazać swoją miejscowość z najlepszej strony, tworząc wieńce o niesamowitych kształtach i rozmiarach.
Starostwo Powiatowe od wielu lat organizuje konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, czym kultywuje i wspiera tę tradycję.
Na terenie Dolnego Śląska wieńce dożynkowe przybierają kształt korony. Tradycyjnie powinny być zbudowane w oparciu o naturalne materiały – kłosy zbóż, kwiaty, owoce i warzywa, a także zioła.
Do tegorocznego Konkursu na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy Powiatu Dzierżoniowskiego zgłosiło się siedem sołectw. Komisja konkursowa po dokonaniu przeglądu i oceny prac wybrała trzy z nich.
Najpiękniejszym uznany został wieniec wykonany przez sołectwo Ostroszowice i to on wraz z jego twórcami będzie reprezentował powiat dzierżoniowski 8 września na dożynkach wojewódzkich w Niemczy. Zwycięzcy otrzymają również nagrodę pieniężną w wysokości 1000 zł.
Miejsce drugie w plebiscycie wywalczył wieniec z sołectwa Uciechów, które otrzyma nagrodę w wysokości 700 zł. Natomiast miejsce trzecie i 500 złotych przypadło sołectwu Piława Dolna.
Budowa wieńca to żmudny proces, rozpoczynający się tak naprawdę kiedy jeszcze zboża na polach są zielone. Trzeba zbierać kłosy, suszyć je wraz z ziołami i stworzyć makietę, którą później przyozdabia się zebranymi wcześniej produktami – mówi przedstawicielka zwycięskiego sołectwa Ostroszowice Maria Kirkiewicz. Dodaje przy tym, że poza ogromnym wkładem czasu i pracy, budowa wieńca to również wspaniała okazja do biesiadowania ze znajomymi ze wsi.
Komisja konkursowa postanowiła również uhonorować pozostałe wieńce zgłoszone do konkursu przyznając im wyróżnienia i nagrody rzeczowe w postaci upominków promujących powiat dzierżoniowski.