herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Nowe obostrzenia sanitarne

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Rząd ogłosił nowe ogólnopolskie obostrzenia sanitarne, które mają pomóc w walce z rozprzestrzenianiem się COVID-19.

Plansza na niebieskim tle z napisem informującym o wprowadzeniu nowych obostrzeń sanitarnych.

Polska znajduje się bowiem w najtrudniejszym momencie epidemicznym od kilkunastu miesięcy. Nowe obostrzenia są również wynikiem zbliżania się do granic wytrzymałości służby zdrowia.

Zmiany w życiu społecznym i gospodarczym, które obowiązywać będą od 27 marca do 9 kwietnia oznaczają zawieszenie działalności przedszkoli i żłobków, salonów fryzjerskich, kosmetycznych i części sklepów wielkopowierzchniowych, a także nowe limity wiernych w kościołach.

W sklepach o powierzchni do 100 mkw. limit przebywających klientów będzie wynosił 1 osobę na każde 15 mkw., a w większych sklepach – 1 osoba na każde 20 mkw.
Zgodnie z decyzją rządu zawieszona ma zostać działalność sklepów meblowych i budowlanych o powierzchni powyżej 2 tys. m kw.
Z kolei liczba wiernych w kościołach zostanie zmniejszona do 1 osoby na każde 20 metrów kwadratowych.

Hurtownie i składy budowlane będą działały normalnie.
Zamknięte pozostają galerie handlowe, z wyjątkiem funkcjonujących w nich aptek, drogerii, sklepów spożywczych, salonów prasowych i księgarni.

Rząd podjął również decyzję o zamknięciu salonów urody, kosmetycznych i fryzjerskich. 
Zamknięte będą również żłobki i przedszkola. Będą mogły z nich korzystać jedynie dzieci rodziców wykonujących zawody medyczne i służb porządkowych, podczas wykonywania przez nich obowiązków służbowych.

Od 27 marca do 9 kwietnia całkowicie zamknięte będą obiekty sportowe. Trenować będą mogli wyłącznie zawodowi sportowcy. Zamknięte będą również korty tenisowe i ścianki wspinaczkowe.
Rząd zaleca także aby Wielkanoc spędzić w gronie najbliższych, nie przemieszczać się i spędzić świąteczne dni we własnych domach.