herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Numer 997 już nie połączy z policją

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Od 6 grudnia mieszkańcy powiatu dzierżoniowskiego wybierając numer alarmowy 997, dodzwonią się do Centrum Powiadamiania Ratunkowego we Wrocławiu.

Proces przełączania numeru 997 do Centrów Powiadamiania Ratunkowego odbywa się sukcesywnie w całym kraju. W województwie dolnośląskim proces ten nastąpi w dniach od 3 do 12 grudnia. Natomiast przełączenie powiatu dzierżoniowskiego zaplanowano na czwartek 6 grudnia, na godz. 11.00.

Dla mieszkańców naszego powiatu oznacza to, że wybierając numer alarmowy 997, nie dodzwonią się już na komisariat policji. Telefon odbierze pracownik Centrum Powiadamiania Ratunkowego we Wrocławiu.

Przejęcie obsługi zgłoszeń z numeru 997 przez CPR pozwoli jednocześnie powiadomić o zdarzeniu wszystkie właściwe służby. Zmiana ma odciążyć dyspozytorów służb ratunkowych. Policja będzie otrzymywać z CPR tylko zgłoszenia alarmowe, w których zagrożone jest życie, zdrowie, mienie, bezpieczeństwo lub porządek publiczny.

Dzwoniąc na numer alarmowy 997 lub 112 należy być przygotowanym na udzielenie operatorom niezbędnych informacji. Są to: dokładna lokalizacja zdarzenia (miejscowość, ulica, numer budynku, numer mieszkania, ewentualnie punkty orientacyjne) oraz krótki i rzeczowy opis tego, co się dzieje, ile jest osób poszkodowanych i w jakim są stanie. Należy również odpowiedzieć na ewentualne dodatkowe pytania operatorów. Zebrane informacje pozwolą na właściwą kwalifikację zgłoszenia i przekazanie go do odpowiednich służb.