Dokładnie 1000 lat temu polski gród Niemcza zatrzymał dwunastotysieczną nawałnicę wojsk niemieckich, czeskich i lutyckich, które uderzyły na Polskę. Z tej okazji w dniach 8-10 września odbyły się obchody Milenium Wielkiej Obrony Niemczy 1017-2017.
Przez trzy dni podczas wielu uroczystości mieszkańcy i zaproszeni goście nie tylko gratulowali rocznicy, ale przede wszystkim poznawali ważne wydarzenia z historii małej Ojczyzny, które wpłynęły na całe polskie państwo. Dzięki zwycięskiej obronie Niemczy Bolesław Chrobry, młody, niekoronowany władca równie młodego państwa europejskiego pokonał wielkie siły cesarza niemieckiego Henryka II. W traktacie pokojowym w Budziszynie dostał wszystko co chciał – Milsko, Łużyce i pomoc wojsk cesarskich w planowanej wyprawie na Ruś. Nigdy nie złożył hołdu cesarzowi i sam koronował się na pierwszego króla Polski.
Podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej w piątek 8 września zebrani obejrzeli wykonaną z okazji milenium bitwy makietę wczesnośredniowiecznego grodu Niemcza. Makieta (420 cm x 200 cm) przedstawia gród w takim kształcie, jak wyglądał przed tysiącem lat. Na owe czasy był on bardzo nowoczesny i samowystarczalny, dzięki czemu mógł długo opierać się wrogiej nawałnicy. Makietę wykonali mieszkańcy i pasjonaci historii. Pracowali przy niej przez kilka miesięcy. Efekt jest imponujący.
– To ważne, aby mówić o historii i to tej najbliższej. Obchody uświadomiły wielu mieszkańcom powiatu, jak ogromne znaczenie dla Polski miała Niemcza i jaką chlubną przeszłością może się poszczycić – mówi starosta Janusz Guzdek. – Dlatego, jako powiat uznaliśmy, że musimy wesprzeć organizację uroczystości. W związku z tym już w zeszłym roku podpisaliśmy porozumienie, na mocy którego przekazaliśmy gminie środki na godne uczczenie jubileuszu.
Następnego dnia uroczystą mszę poprowadził biskup Ignacy Dec, po niej w asyście 22. Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej z Kłodzka został odsłonięty na Rynku obelisk upamiętniający wydarzenia sprzed tysiąca lat. Pod pomnikiem złożono okolicznościowe wieńce.
Całe uroczystości odbywały się w średniowiecznej oprawie, przy udziale wojów z grup rekonstrukcyjnych. Wśród gości nie zabrakło parlamentarzystów, samorządowców, przedstawicieli partnerskich miast z Czech, Niemiec i Francji oraz stowarzyszeń i organizacji wspierających obchody.
Uroczysta sesja Rady Miejskiej w Niemczy
Odsłonięcie obelisku