herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Olga Tokarczuk z literacką nagrodą Nobla

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Olga Tokarczuk otrzymała Nobla (za 2018 r.) za „narracyjną wyobraźnię, która z encyklopedyczną pasją ujawnia przekraczanie granic jako formę życia”. Komitet Noblowski docenił polską pisarkę za ogląd spraw lokalnych, ale i umiejętność spojrzenia na rzeczywistość z szerszej perspektywy, „z lotu ptaka”. Za połączenie sprytu i dowcipu.

Urodzona w 1962 roku w Sulechowie, z wykształcenia psycholog, po studiach pracowała jako psychoterapeutka w poradni zdrowia psychicznego w Wałbrzychu. Jej pierwsze opowiadania ukazały się w piśmie „Na przełaj” gdzie debiutowała pod pseudonimem Natasza Borodin w 1979 roku. Jej debiut powieściowy to wydana w 1993 roku „Podróż ludzi Księgi”, a dwa lata później ukazała się jej kolejna książka – „E.E.”. Za trzecią powieść pt. „Prawiek i inne czasy” otrzymała w 1997 roku Paszport „Polityki”. W tym samym roku otrzymała również nagrodę Fundacji im. Kościelskich. Rok później w księgarniach pojawił się „Dom dzienny, dom nocny” – książka zainspirowana historią Gór Sowich Nową Rudą.
Nominowana do nagrody Bookera 2019 za powieść „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, jej „Księgi Jakubowe” i „Bieguni” zostały wyróżnione Nagrodą Literacką Nike, a także Międzynarodową Nagrodą Bookera, była też nominowana do amerykańskiej National Book Award. Ostatnia książka Tokarczuk to zbiór „Opowiadania bizarne” z 2018 roku. Kolejną ma być saga rozgrywająca się na Dolnym Śląsku, panorama historyczna na miarę wcześniejszych „Ksiąg Jakubowych”.
Autorka często podkreśla piękno Gór Sowich, jako wyjątkowego, tajemniczego i niepowtarzalnego regionu, który inspiruje ją do tworzenia. Od 2015 jest współorganizatorem i gospodarzem Festiwalu Góry Literatury odbywającego się w Nowej Rudzie i okolicach Gór Sowich.