herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Pełna oferta edukacyjna

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

To już 21. raz Zespół Szkół nr 3 w Dzierżoniowie zorganizował Prezentacje Publicznych Szkół Ponadgimnazjalnych Powiatu Dzierżoniowskiego. W czwartek 30 marca uczniowie ostatnich klas gimnazjalnych przyszli do Ekonomika zapoznać się z ofertą szkół średnich.

To wyjątkowo ważna impreza oświatowa, bo daje możliwość gimnazjalistom w jednym miejscu i czasie zebrać wszystkie potrzebne im informacje na temat szkół. Nie wszyscy gimnazjaliście są bowiem zdecydowani i wiedzą, jaką drogę edukacyjną chcą wybrać. To krótkie spotkanie podczas Prezentacji, nie tylko z nauczycielami z poszczególnych szkół, ale przede wszystkim z ich uczniami umożliwia znaczne poszerzenie wiedzy nie tylko na temat kierunków kształcenia, ale także zwyczajów i atmosfery panującej w każdej szkole. Dlatego dało się zauważyć zainteresowanie gimnazjalistów wypytujących starszych kolegów o zalety i wady szkół.

Podczas otwarcia Prezentacji dyrektorka ZS nr 3 Dorota Pieszczuch mówiła o rozpoczynającej się reformie szkolnictwa, która od najbliższego roku szkolnego dotknie też szkoły średnie, pojawią się bowiem szkoły branżowe. Tym niemniej reforma nie wpłynie na organizację Prezentacji. Kiedy 21 lat temu impreza odbyła się po raz pierwszy uczestniczyli w niej uczniowie ósmych klas. Historia zatoczyła koło i niedługo ponownie ósmoklasiści będą przychodzić w poszukiwaniu najlepszej dla nich szkoły.

Natomiast starosta Janusz Guzdek stwierdził, że mimo wciąż zmniejszającej się subwencji oświatowej szkoły w powiecie dzierżoniowskim działają prężnie, a środki potrzebne im na rozwój infrastruktury czy inne projekty zdobywane są poprzez konkursy i inne dofinansowania zewnętrzne. Szkoły więc rozwijają się, a ich oferta jest coraz ciekawsza.

Oprócz sprawdzonych kierunków placówki co roku proponują nowe, aby zainteresować nimi ewentualnych uczniów i urozmaicić ofertę edukacyjną. Sprawdzają też jakie zawody w najbliższych latach będą deficytowe. Daje to możliwość kształcenia młodzieży w kierunkach, które zapewnią im zatrudnienie i start zawodowy.